To, že převažující část české populace si své finance drží raději odděleně, aby jim jejich partner neviděl do příjmů a nemohl kontrolovat výdaje, potvrzují i další analýzy.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Analytik Home Creditu Michal Kozub vidí hlavní důvod pro to, že se lidé snaží držet finance odděleně, v potřebě určité míry soukromí. „Lidé totiž nechtějí, aby jim partner viděl do příjmů a výdajů. Díky internetovému bankovnictví a platbám kartou je totiž velmi jednoduché zjistit, kolik a kde člověk utratil,“ upozornil Kozub.

Někteří lidé před svými partnery své úspory vysloveně tají, respektive si ulívají peníze bokem. V průzkumu ING Bank se k tomu přiznala celá třetina lidí žijících v manželském či partnerském vztahu. Mnohdy jde přitom o velké částky. Každý desátý muž či žena má tajné úspory vyšší než tři měsíční příjmy.

Důvody tajných rezerv přitom bývají velmi individuální. Může jít čistě jen o pocit svobody a finanční nezávislosti, ale třeba i o financování nákladů na milenky či milence.

Pozor na staré závazky

Naopak společné účty a rozhodování o finančních záležitostech může být podle mnoha psychologů považováno za tmelící prvek každého vztahu. Majitelé společného účtu získají přehled o rodinných příjmech i výdajích a v rámci jednoho účtu vidí všechny transakce pohromadě. Nemusí se tak bát, že jeden z partnerů třeba zapomene zaplatit účet v domnění, že tak učinil ten druhý.

Některé páry nechtějí zakládat jedno společné konto, ale udělují si navzájem dispoziční práva ke svým účtům. „Ten, kdo vstupuje do závazku svého protějšku, by si měl předem ověřit, za jakých podmínek společný účet funguje a jaké jsou další povinnosti spjaté s tímto účtem,“ upozornil ředitel klientské komunikace Ery Jan Doubek.

Disponent by měl přinejmenším vědět, jaké poplatky z účtu odcházejí nebo zda není obstaven. Zprvu jednodušší zřízení práv k již otevřenému účtu tak nemusí být vždy nejlepší volbou.

Dohodněte se, kdo bude držet kasu

Prvním krokem k případnému otevření společného účtu je obyčejně rozhodnutí, na koho bude účet veden a kdo bude jeho disponentem. Disponent pak může vlastnit rozsáhlá práva k nakládání s účtem, včetně držení platební karty. Jediné, co zpravidla nemůže, je účet zrušit. „Partneři by si předem měli říci, kdo provádí jaké transakce, a podle toho nastavit limity pro výběry hotovosti a ostatní práva. Z bezpečnostních důvodů je dobré si stanovit pouze takovou výši limitu, kterou běžně vybíráme,“ doporučil Doubek.

Může se také stát, že majitel účtu práva disponentovi bez upozornění zruší nebo náhle zemře. I toto jsou argumenty pro oddělené finance. „Vše se dá ale řešit. Je možné se dopředu s bankou dohodnout, aby se v případě úmrtí účet nezablokoval a nadále byly prováděny platby a operace podle příkazů disponenta, aby nebyl ohrožen běžný chod domácnosti,“ dodal Doubek.

Pokud už Češi mají společný účet, v 55 procentech takových domácností na něj posílají peníze podle toho, kolik každý z partnerů vydělává. Skoro u čtvrtiny domácností se partneři snaží držet rovnoprávnost a peníze posílají rovným dílem. Zhruba desetina dotázaných posílá prostředky na společné konto podle momentální finanční situace, jen v málo případech posílá na účet peníze pouze muž nebo pouze žena.

Půjčky vybíráme většinou společně

Zatímco u osobních kont si většina párů více či méně chrání své soukromí, v oblasti půjček Češi zastávají spíše společný přístup. Půjčky se svými partnery řeší a probírají a ve dvou třetinách domácností se rozhodují společně.

Rozdíl v rolích se zvětšuje, když přichází na řadu výběr instituce, která má půjčku poskytnout. Ve třetině případů má hlavní slovo muž, žena jen ve 13 procentech. „Nejběžnější ale je, že si partneři banku či značkovou společnost vybírají spolu, děje se tak v 54 procentech,“ odkázal analytik Michal Kozub na nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro Home Credit. Informace o půjčce si lidé nejčastěji zjišťují na internetu. Jen tři procenta zájemců o úvěr se o něm s nikým neradí.

Zatímco půjčky jsou v domácnosti společným tématem partnerů, starost o domácí administrativu si Češi opět raději dělí. Muži se nejvíc starají o výdaje a administrativu spojenou s internetem a televizí a o provoz auta. Takřka rovnocenně se partneři dělí o starost s nájmem, podobné je to s placením energií.

Porovnejte si nabídky úvěrů včetně všech nákladů a pravděpodobnosti poskytnutí na kalkulačce půjček.