Pokud není výše plnění léčebných výloh dostatečná, nevyhnete se doplatku za lékařské služby.

„Za ošetření nejčastějšího dovolenkového úrazu, tedy zlomeninu končetiny, zaplatíte v evropských zemích kolem sta tisíc korun, v Americe dokonce pětkrát více,“ konstatovala specialistka finančně poradenské společnosti DataLife Martina Kafková.

Mnohonásobně vyšší je však podle ní částka například za pomoc při infarktu, může se vyšplhat až k miliónu korun.

Česká asociace pojišťoven proto podle Kafkové doporučuje pro pojištění léčebných výloh minimální limity plnění 1 250 000 Kč, pro odpovědnost za škodu na zdraví milión korun a pro odpovědnost na majetku půl miliónu Kč.

Soukromou kliniku pojišťovna proplatit nemusí 

U některých pojišťoven se navíc můžete setkat s pravidlem, že vám proplatí ošetření a léčbu jen ve veřejných nemocnicích, ne soukromých. Důležité je také informovat se, co která pojišťovna řadí mezi rizikové sporty, na které je třeba se připojistit. Pro některé to může být i potápění s instruktorem či vodní lyžování.

Bez pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za škodu se na zahraniční dovolenou nebo služební cestu rozhodně nevydávejte, radí odborníci. Podle druhu cesty se ovšem může vyplatit pojistit si například i ztrátu či krádež zavazadel, letenek nebo dokladů.

U pojišťovny ale uspějete jen v případě, když prokážete, že zloděj musel překonat nějakou překážku. „Pokud přijdete o tašku, kterou jste nechali byť jen na chvíli ležet na lavičce, s žádostí o náhradu škody neuspějete,“ dodala Kafková.