„Zjistili jsme, že 34,2 procent žen ve věku 18 až 24 let (oproti 31,1 procentům mužů stejné věkové kategorie) dluží nejvíce půjčky do pěti tisíc korun. Půjčky do 10 tisíc korun nesplácí 12,4 procent žen s průměrným věkem 21 let, oproti 11,2 procentům mužů,“ upřesnila Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Čtěte také: Obchodníci lákají na slevy. Některé ale mohou být falešné

„Z našich statistik zároveň vyplývá, že nejvíce zadlužených žen žije v Libereckém, Karlovarském a Středočeském kraji (více než dvě pětiny). Nejméně pak v Pardubickém a Zlínském kraji,” doplnila Kuřinová.

Lidé kupují zbytečnosti

Už dávno se mluví o ničivém vlivu nadměrné spotřeby. Zbytečné výdaje za věci, které nepotřebujeme, způsobují zbytečné výdaje, což vede ke snížení úspor a zvýšení rizika zadlužení. Je proto velmi důležité, aby každá domácnost měla dobré povědomí o domácím rozpočtu, naučila se s ním rozumně hospodařit a nakupovala s rozmyslem.

Čtěte také: Lednové výprodeje: Obchodníci si mnou ruce

„Lidé se nedělí na chudé a bohaté, ale na ty, kteří žijí nad své poměry, a ty, kteří znají své finanční limity. Častým důvodem, proč lidé nerespektují své limity a končí na dně, je potřeba 'udělat si nákupem radost po těžkém období'. Tak se nakupování stává drogou a jako každá droga i tato je jako nebezpečná doga, která člověka může za krátkou dobu roztrhat,” řekl psycholog Jeroným Klimeš.