Podle statistik ČSOB Pojišťovny počet chodníkových úrazů rok od roku stoupá. Stejně tak narůstá i počet oprávněných nároků na odškodné z úrazů. Pojistné plnění často přesahuje desítky tisíc korun.

„V roce 2011 jsme ve městech, která jsou u nás pojištěna, vyplatili odškodné více než třem stovkám poškozených lidí. V roce 2012 to už bylo 350 případů a v letošním roce zatím 370. Kolik to bude letos přesně, ale teprve uvidíme, protože nejkritičtější období zimy právě klepe na dveře,“ uvedl Marcel Klaban z ČSOB Pojišťovny.

Bolestné i náhrada ušlé mzdy

Pokud upadnete a zraníte se, můžete po majiteli chodníku žádat odškodné. Za sypání chodníků a odklízení sněhu a ledu z nich jsou odpovědná města a obce. A podle zákona o pozemních komunikacích také odpovídají za škodu, která se lidem stane kvůli pádu na neuklizeném chodníku. Některé z nich jsou pro případ těchto úrazů pojištěna prostřednictvím pojištění odpovědnosti za škodu.

Ušlá mzda se může hradit i po ukončení léčení, a to v případě, že by úraz ovlivnil možnost pracovního zařazení poškozenémluvčí pojišťovny

Odškodné, pokud vám na něj vznikne nárok, může dosáhnout opravdu nemalých částek. Pojistné plnění pak často představuje několik desítek, ale i stovek tisíc korun. „K bolestnému za úraz je třeba přičíst i vyplacení ušlé mzdy, tedy rozdíl mezi mzdou poškozeného a tím, co mu je uhrazeno z nemocenské po celou dobu léčení. Celkové odškodné se tak může vyšplhat až k částkám v řádu desítek tisíc,“ uvedl Klaban.

Požádali jsme pojišťovnu o vyčíslení odškodného pro 45letou ženu, která si pádem na neuklizeném chodníku zlomila stehenní kost a pohmoždila žebra. Kvůli úrazu strávila týden v nemocnici a v pracovní neschopnosti pak ještě další dva měsíce. Měsíční příjem ženy je 28 tisíc korun.

Zraněná žena bude mít nárok na celkové odškodné ve výši 70 350 korun.
„Ušlá mzda se může hradit i po ukončení léčení, a to v případě, že by úraz ovlivnil možnost pracovního zařazení poškozené. Pak se formou renty platí rozdíl mezi mzdou dosahovanou před úrazem a po ukončení neschopenky,“ doplnil pro Právo tiskový mluvčí pojišťovny Petr Milata.

Shromážděte všechny důkazy

Aby vám nárok na odškodné vznikl, musíte mít v ruce dostatek důkazů. Především pečlivě a co nejobjektivněji zdokumentujte celý průběh vašeho úrazu. Je-li to možné, vyfoťte si například fotoaparátem v mobilu i stav chodníku – místo vaší nehody.

Dále musíte pro uplatnění nároku na odškodné prokázat výši škody na zdraví. Od ošetřujícího lékaře si vyžádejte posudek o bolestném. Pokud váš úraz zanechá trvalé následky, požádejte o posudek o ztížení společenského uplatnění. Připravte si také potvrzení o ztrátě výdělku.

V průběhu léčení následků úrazu si nezapomeňte schovávat všechny doklady dokumentující vaše náklady související s léčením, například jízdné do zdravotnických zařízení, doplatky za léky a léčebné prostředky, regulační poplatky a podobně.

Pokud během pádu došlo i k majetkové škodě, například se vám rozbily hodinky, zničili jste si oblečení, můžete pochopitelně požadovat i náhradu této škody.

Porovnejte si jednotlivé nabídky pojištění úrazu.