V průměru na jednoho dlužníka připadá pět exekučních řízení, přičemž úhrnem v průměru dluží 85 tisíc korun.

„Rekordmanem je padesátiletý muž, na něhož je vedeno 209 exekucí. Dlužníci mají běžně deset dvacet exekucí. Je evidentní, že v takové situaci nemůže být exekuce úspěšná. To je už spíše případ pro insolventního správce. Pozornost zákonodárců by si zasloužily exekuce pro exekuce, které jsou nařízeny, ale nikdy nebudou provedeny,“ řekl prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek. Soudní exekutor Plzeň-město, vystudoval Právnickou fakultu v Plzni a VŠE. Od roku 2000 byl činný v advokacii. Exekutorem jmenován v lednu 2008. Zajímá se o vězenství.

Prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek

FOTO: Exekutorská komora ČR

Zhruba 70 procent dlužníků v exekuci jsou muži, především podnikatelé. Pohledávky se podle Proška daří vymoci ve 40 procentech věcí. „Soudy měly úspěšnost kolem tří procent,“ dodal Prošek. Počet odvolání proti usnesení o nařízení exekuce v meziročním srovnání s rokem 2011 loni mírně vzrostl z 10 725 na 11 392.

Loni bylo ukončeno 352 tisíc exekucí, což je ve srovnání s rokem 2011 o 64 tisíc více.
Zároveň bylo loni nařízeno 22 tisíc dražeb, z toho ve 14 tisících případech na nemovitosti.

Dlužníci pod tlakem nařízení dražby většinou peníze někde seženou a dluhy srovnají, takže podle Exekutorské komory skutečně realizována je dražba v 50 procentech případů.