"Cílem je hlavně významnou měrou přispět ke snížení možnosti podvodného jednání, aby klienti realitních kanceláří nebyli ohrožení finanční ztrátou," uvedl ředitel odboru živností z ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kameník.

Kromě jeho úřadu se na vznikající pracovní skupině podílí i ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí spolu s ARK ČR.

Činnost realitních kanceláří je v současnosti volnou živností, kterou může vykonávat téměř každý zájemce. "Není proto divu, že vedle kvalitních realitních kanceláří existují i takové, o kterých to říci nelze," poznamenal Plachý.

Mezi časté nešvary na realitním trhu patří například neprofesionální posuzování zakázek, neetické chování zprostředkovatelů vůči klientům i svým konkurentům nebo přímo klamání spotřebitele, uvedl prezident ARK ČR Jaroslav Novotný.

Zpřísnění podmínek pro působení realitních kanceláří je podle poslance potřeba kvůli tomu, že činnost obchodníků s nemovitostmi zasahuje i do mnoha jiných oblastí, jako je například notářství, činnost advokátních kanceláří nebo bankovnictví.

Práce na návrhu zákona o realitních kancelářích začaly podle poslance Plachého na půdě sněmovny už v minulém volebním období. Do legislativního procesu se ale nakonec kvůli novým volbám nedostal. Pokud se příprava nového návrhu začne už nyní, může být hotový už za rok, uvedl Plachý.