Pravděpodobnost, že některé pojišťovny může japonská katastrofa díky svému rozsahu zcela položit, nevyloučil pro Novinky.cz Václav Bohdanecký z úseku pojištění průmyslu pojišťovny Allianz, která díky tomu, že působí v sedmdesáti zemích světa, je skutečně globální pojišťovnou.

„Teoreticky to možné je. Žádný podnik nemá nekonečné množství peněz. Na druhou stranu pojišťovny mají smlouvy se zajišťovnami, které fungují jako pojišťovny pojišťoven, a rovněž vytvářejí kapitálové rezervy,“ uvedl Bohdanecký.

Zároveň potvrdil, že čím větší je škoda, kterou musí zajišťovny vyplatit, tím více jsou pak tlačeny k tomu, aby požadovaly větší marže za nabízené zajištění.

„Pak se to může dotknout i pojišťoven v jiných částech světa. Zatím se ale konkrétní vliv japonského zemětřesení odhadnout nedá,“ zdůraznil.

Zdražování po 11. září i českých povodních

Jiné pohromy v minulosti s dopadem na celosvětovou ekonomiku však už ke zdražení vedly.

„Třeba v roce 2003 se sazby pojistného zvedaly razantně, zejména v průmyslovém segmentu. Vliv přitom neměly jen české povodně. Hodně se na tom podepsaly útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku.“

To se sice stalo v září 2001, ale tato událost se nestihla plně projevit do cen zajištění na rok 2002, protože zajištění se sjednává zpravidla na podzim. Pak se ale zkombinovala s českými povodněmi při obnově zajištění na podzim roku 2002.