„Podporujeme zapojení stavebního spoření do systému penzijní reformy,“ potvrdil předseda Asociace stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš.

Lídr trhu, Českomoravská stavební spořitelna, už na začátku roku jasně deklarovala, že bude usilovat o to, aby stavební spoření bylo oficiálně bráno jako jedna z forem zajištění na stáří, protože člověk s vlastním bytem má podle ní až o třetinu nižší měsíční náklady, než když bydlí v nájmu. Odvolává se přitom na zkušenosti z Německa.

„Stát by měl rozšířit diskusi o penzijní reformě a snažit se využít více zdrojů pro její financování,“ soudí analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

S důchodem i vlastní byt

„Čtvrtým pilířem v rámci důchodové reformy by mohly být nemovitosti, přičemž tento pilíř by se opíral o stavební spoření. Ten, kdo by si před odchodem do důchodu zajistil vlastní byt nebo dům, by díky nižším nákladům na bydlení nemusel mít tak vysoký důchod. Tento systém je již zaveden a uzákoněn v Německu,“ uvedl ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Rovněž ekonom Michal Mejstřík by uvítal rozšíření stavebního spoření na důchodovou reformu.

„Naspořená částka by sloužila buď k nákupu nemovitosti, nebo by byla převedena na vyplácení důchodu. Spořící fáze by mohla být i prodloužena, nebo by spoření pokračovalo ve fondu státních dluhopisů, jak o tom pro druhý pilíř reformy uvažuje vláda,“ soudí Pikora.

Stát by tak podporoval stavební spoření podobně jako penzijní připojištění, čímž by atraktivita stavebního spoření pro lidi opět vzrostla. „Navíc výnos stavebního spoření je garantovaný a pojištěný,“ dodal Pikora.

Ohrozí vklady lidí nová konkurence?

Stavebním spořitelnám by však v budoucnu zřejmě mohla „zatopit“ větší konkurence. Ministerstvo financí totiž prosazuje, aby stavební spoření coby produkt mohly přímo realizovat a nabízet i jiné finanční instituce než pouze stavební spořitelny. Ty se proti tomu logicky bouří.

„Musíme se řídit velmi přísnými pravidly, která v jiných finančních institucích neexistují. Univerzální banky mohou naproti tomu být v pokušení odvážit se využít vkladů klientů k experimentům s výhledem na krátkodobé výnosy,“ varoval pro Právo generální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček.

Možnost zřídit stavební spořitelnu nebyla podle něho nikdy omezena. „Nicméně trh je poměrně saturovaný, a proto si nikdo další stavební spořitelnu nezaložil,“ dodal Jeníček.