„V pojistných podvodech loni nebyly výjimkou fingované krádeže, kdy majitel prodal automobil v zahraničí a následně pak nahlásil jeho odcizení,“ potvrdil Právu vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny Ludvík Bohman.

Statisticky nejčastějšími metodami, jak podvodně dostat peníze z pojistky, byla v roce 2010 sice stále tradiční fabulace u bouraček, kdy se falšují místa, čas a průběh události. Mezi obehrané písničky rovněž patřily vymyšlené srážky se zvěří, kde je nízká spoluúčast a hůře se prokazuje průběh nehody.

Pojišťovny však tyto případy už delší dobu pečlivěji prověřují, třeba pomocí expertiz zvířecích chlupů na vozidle a simulačních počítačových programů, a tak hledají podnikavci nové fígle. Jedním z nich je právě vymyšlená krádež auta. Jenže, jak říká lidová moudrost, kdo s čím zachází, s tím také schází.

Prozradil ho australský mercedes

Čtyřicetiletý Jiří P. z Prahy nahlásil České pojišťovně, že mu na Slovensku ukradli zánovní mercedes, a požadoval tedy plnění z havarijního pojištění ve výši několika set tisíc korun.

Z vyšetřování pojišťovnou však vyplynulo, že automobil byl ve skutečnosti vyroben pro Austrálii, kde je také provozován a zaregistrován, a má tedy i pravostranné řízení. Pod uvedeným VIN kódem bylo v Česku ve skutečnosti podvodně zlegalizováno úplně jiné auto, které mělo pochybný původ; některé jeho části s největší pravděpodobností pocházely ze skutečně kradených aut.

Pojistného podvodníka tak nakonec prozradily v Česku tolik rozšířené triky s převařovanými karoseriemi odcizených aut a VIN kódy či jejich falšováním.

Fakt, že podvodníci to na pojišťovny častěji zkoušejí i s právě takovými auty, slepenými z více kusů, u nichž odborník pozná, že se jedná o levou, Právu potvrdila rovněž Kooperativa.

Podle společnosti Cebia, která se zaměřuje na ověřování původu ojetých aut, přitom až třicet procent vozidel, která křižují tuzemské silnice, mají nejasnou historii a často jsou to „svařence“ z více kusů.

Pro likvidátory, kteří v tom jedou, přituhne

Pojišťovny už také začínají opatrně reagovat na opakované poznámky čtenářů, kteří v internetových diskusích k pojistným podvodům na Novinkách.cz poukazují často na to, že takový rozsah pojistných podvodů by v Česku nebyl možný bez spolupráce podvodníků přímo s některými likvidátory a zaměstnanci pojišťoven. Navíc se pojišťovny v praxi většinou spokojí s tím, že lháři nemusejí platit peníze a už ho neženou před soud, protože je to drahé a zdlouhavé. Podvodníci se pak ale rychle otřepou a zkoušejí to za čas znovu, u jiné pojišťovny.

„Na ty, kteří se dopustili pojistného podvodu, podáváme pravidelně trestní oznámení, jen za loňský rok jich bylo třináct. Za pojistný podvod hrozí odnětí svobody až na deset let, v loňském roce byl přitom zpřísněn trestní postih pro ty, kteří spáchali pojistný podvod vícekrát, a také pro nepoctivé pracovníky obchodní nebo likvidační služby pojišťoven,“ tvrdí například ČSOB Pojišťovna.

Česká pojišťovna v roce 2010 odhalila 680 případů pojistných podvodů za celkem 278 miliónů korun, což bylo o 16 procent více než v roce 2009. Generalli zjistila za poslední dva roky čtyřikrát více pojistných podvodů.