Rozjet se do mírného kopečku mu zledovatělá silnice nedovolila. Do města ho vzalo projíždějící osobní auto. V kamiónu nechal notebook, televizor a DVD přehrávač. V návěsu zůstalo zboží určené pro supermarket.

Ke kamiónu se nedostal tři dny. Při návratu ho čekal šok. Elektronika z kabiny zmizela, zloději si odnesli i část nákladu a nepohrdli dokonce ani pivem v lednici. Plachtu rozřízli, takže to, co neukradli, navíc zavál nový sníh.

„Bohužel toto není jediný případ vykradeného zapadlého kamiónu, který nyní registrujeme. Stává se to i u nedobrovolně opuštěných osobních aut. Tyto škody kryje havarijní pojistka, či u náklaďáků pojištění nákladu, a vždy je nutné k tomu mít protokol od policie,“ řekl Právu Václav Bálek z Allianz, která už kvůli sněhunáledí eviduje škody, ke kterým došlo na silnicích, za bezmála 120 miliónů korun.

Zima zaskočila také pojišťovny

Průměrná škoda při bouračce na ledu se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun a často jde o nehody, které řeší samotní řidiči. Policii k nim tedy volat nemusí, není-li nikdo zraněný, pouze do pojišťovny pošlou vyplněný formulář, záznam o dopravní nehodě.

„Ty škody kvůli zimě jsou větší, než jsme předpokládali. A i když se snaží člověk přizpůsobit styl jízdy stavu vozovky, tak můžete mít prostě smůlu. Jel jsem pomalu a s nízkými otáčkami, a přesto jsem na dálnici vjel do sněhové návěje, pod níž byl led, a už jsem se bezmocně točil. Odnesla to zadní část auta, škoda za zhruba dvacet třicet tisíc, ale naštěstí do mne nikdo nevrazil,“ dodal Bálek z Allianz.