Pozornost je nutné ovšem věnovat tomu, jaký objem dat do mobilu přenášíte. V ceně nejčastěji využívaných balíčků je totiž objem až 150 megabytů, a pokud například stahujete videa z youtube nebo je jen prohlížíte, můžete tento limit snadno překročit ještě před koncem zúčtovacího období.

Operátor vám potom sice nezamezí v přístupu k internetu, ale připojení bude výrazně pomalejší. Takže bude na prohlížení webových stránek v podstatě nepoužitelné, pokud nechcete čekat na načtení stránky neúměrně dlouhou dobu. Lze jej maximálně využít na čtení e-mailů.

Nejvýhodnější paušál

Nejvýhodnější měsíční paušál nabízí pro připojení O2. Za 150 Kč měsíčně můžete stáhnout až 150 megabytů dat. Za 300 Kč můžete stáhnout až 500 megabytů, což s mobilem zvládnete jen těžko.

U předplacených karet se platí 40 korun týdně, celkem můžete měsíčně stáhnout až 150 MB, zaplatíte tedy o 10 korun měsíčně více než u paušálu, ale to jen v případě, že budete internet využívat celý měsíc.

O2 tak nabízí pro uživatele předplacených karet za stejnou cenu výrazně vyšší objem stažených dat než T-Mobile a je při stejném měsíčním poplatku více než třikrát levnější než Vodafone. Další služba O2, která umožňuje připojení k internetu na 10 minut za dvacet korun, se ale v žádném případě nevyplatí. Celodenní připojení u Vodafone za 17 korun je pro občasné uživatele internetu mnohem výhodnější.

Služba Vodafone Na den, která stojí 17 korun, umožňuje stáhnout denně 5 megabytů, což při optimalizovaných stránkách větších serverů pro mobilní telefony bohatě stačí. Tuto nabídku mohou využít jak lidé s paušálem, tak ti, kteří mají předplacenou kartu.
Pro přenos velmi malého objemu dat nabízí Vodafone Připojení na skok, kde se platí podle množství přenesených kilobytů, když jeden vyjde na 6 haléřů.

Jeden megabyte tak ale stojí 60 Kč, a tento program je proto výhodný maximálně na občasné odesílání e-mailů. Připojení na skok mohou využít jak zákazníci s paušálem, tak klienti s předplacenou kartou.

Pro ty, kteří využívají internet v mobilu pravidelně, se vyplatí tarif Internet v mobilu, který měsíčně vyjde na 177 korun, stáhnout můžete 100 megabytů, tedy asi 3 MB denně.
Za téměř trojnásobnou částku, 525 Kč, si můžete objednat službu Připojení na stálo, u něhož není objem stažených dat omezen. To ale drtivá většina uživatelů pro připojení k internetu v mobilu nevyužije.

T-Mobile nabízí pro zákazníky s předplacenou kartou program Twist Surf , kde můžete za 39 korun týdně stáhnout až 15 megabytů. Měsíčně by vás tento program vyšel levněji než u Vodafonu, ovšem nabízený objem stažených dat je nižší o 40 procent.

Paušální zákazníci zaplatí za měsíční přístup k internetu 118,80 Kč, ovšem objem dat je omezen na 50 megabytů. Program srovnatelný s nabídkou Vodafonu se jmenuje Surf&Mail m stojí však 238,80 Kč měsíčně, tedy o 60 korun více.

Rychlost se liší podle místa

Rychlost připojení k internetu se může velmi lišit podle toho, zda váš telefon podporuje vysokorychlostní přenosy dat, a také podle lokality. Nejvyšší rychlost mohou využít zákazníci v největších městech, například v Praze mají rychlé připojení 3G už všichni tři operátoři. V řidčeji obydlených oblastech se však rychlost připojení může výrazně snížit.

Nejdále v pokrytí vysokorychlostním internetem je O2, který pokrývá již více než třetinu obyvatel ČR. Konkurenční T-Mobile a Vodafone plánují do konce léta pokrýt vysokorychlostním přístupem k internetu většinu krajských měst.