Mladí Češi tak hlavně řeší, jak konsolidovat své dluhy, tedy snížit si celkový počet půjček, a co nejvíce prodloužit splátkové období, aby jim výše měsíčních splátek klesla.

„Zatímco v roce 2006 jsme ve věkové skupině 18 – 26 let evidovali čtrnáct procent z celkového počtu hotovostních půjček, loni to už bylo jen pět procent. V případě nákupů na splátky je to obdobné, i když pokles není tak strmý. V roce 2006 činil podíl mladých do 26 let zhruba čtrnáct procent z celkového počtu uzavřených smluv, loni pouze deset procent,“ informoval šéf Home Creditu Erich Čomor.

Základním předpokladem pro získání úvěru je pravidelný příjem. „Mladí lidé bez praxe hledají práci jen těžko, dostupnost půjček je pro ně horší,“ upozorňuje specialista na řízení úvěrových rizik David Praibiš.

Za posledních pět let se také výrazně proměnila nabídka finančních produktů – lidé využívají kontokorenty u svých bankovních účtů nebo třeba platí kreditní kartou.

Vyhnout se exekuci

Podle další úvěrové společnosti Cetelem mají Češi letos hlavně největší zájem o konsolidace dluhů – tedy z více půjček se udělá jedna velká, která se „natáhne“ do delšího splátkového období. Sice ve výsledku přeplatíte více, ale ve výši pravidelných měsíčních splátek se vám může ulevit až o polovinu.

„Meziroční nárůst konsolidací půjček je až o 45 procent. Hlavními důvody tohoto trendu je zjednodušení administrativního procesu splácení, a především díky jedné nízké měsíční splátce vzniklá úspora v rámci měsíčního rodinného rozpočtu,“ uvedl Tomáš Siegler z Cetelem.

Měsíční splátka se může snížit až o polovinu, ale musíte mít na paměti, že na úrocích pak můžete zaplatit i jednou tolik, než jste původně počítali. V případě ztráty práce nebo výpadku příjmu však jde u půjček hlavně o to, získat čas, aby se člověk vyhnul nekompromisní exekuci či propadnutí zástavy, obvykle bytu nebo domu.

Fakt, že letos o stovky měsíčně narostl počet lidí, kteří si nevědí rady se svými půjčkami, potvrzují rovněž občanské a finanční poradny.