Barel pitné vody si na burze zatím nekoupíte. Možností, jak dostat do portfolia vodu, je investice do společností zabývajících se úpravou, čištěním a distribucí pitné vody, případně produkcí pitné vody pomocí odsolování vody mořské.

„Vývoj akcií takových společností ukazuje například index S&P Global Water Total Return index, do kterého lze investovat pomocí indexového investičního certifikátu od banky Goldman Sachs,“ radí Tomáš Müller ze společnosti BBI.

Tato banka však není rozhodně jediná. Akcie balené do indexu nabízí Deutsche Bank, DWS GO, Raiffeisen Centrobank, Sal Oppenheim, Société Générale, UBS a Vontobel. Další možností jsou indexové fondy od iShares, Lyxor a PowerShares.

I přesto, že pitná voda je zlatem budoucnosti a očekává se, že se rovněž v rozvinutých zemí v budoucnu nejspíš stane oceňovanější než ropa, musejí být investoři obezřetní, neboť některé vodohospodářské společnosti jsou až trojnásobně předlužené oproti tomu, čím majetkově a finančně disponují.

Odpadové akcie

„Index SGI Global Waste Management zase odráží vývoj 25 akcií firem zabývajících se recyklací, tříděním, uskladňováním a spalováním odpadu a investovat do něho můžete pomocí indexového investičního certifikátu od banky Société Générale,“ dodal Müller.

U investic do akcií je nutné vybrat si konkrétní akcie, nebo akciový index, jako je například SGI Global Waste Management nebo indexy od ABN Amro a Citigroup.