Tento v zahraničí oblíbený druh hypotéky zatím nemá český název, ale mohli bychom jej volně přeložit jako hypotéku se zápočtem úspor. Její hlavní výhoda spočívá v možnosti ušetřit na úrocích, ale zároveň se nepřipravit o finanční rezervu.

„V bance, která vám půjčí peníze na pořízení bytu, si uložíte finanční rezervu na speciální spořicí účet. Úroky pak platíte pouze z rozdílu mezi hypotékou a zůstatkem spořicího účtu. Základna pro výpočet úroku je tedy snížena,“ vysvětluje Jan Bureš z Raiffeisenbank.

Najděte si nejvýhodnější hypotéku

Kdykoliv budete potřebovat, můžete peníze ze spořicího účtu vybrat nebo je tam naopak vložit a podle toho se vám může měnit výše měsíční splátky.
Offsetová hypotéka je určena pro úvěry od dvou miliónů korun a zůstatek na spořicím účtu můžete mít až do poloviny hypotéky.

Po určité době můžete zůstatek na spořicím účtu použít k předčasnému splacení hypotéky.

Příklad

Máte-li hypotéku ve výši dvou miliónů korun úročenou šesti procenty a na spořicí účet si uložíte 500 tisíc korun, ušetříte každý měsíc až 2 125 korun. „Za 20 let splatnosti hypotéky tak můžete ušetřit zhruba 328 tisíc korun,“ tvrdí Bureš.

Hypotéka on line