„Směřování trhu určují především velcí institucionální investoři, takže byste měli sledovat stejné ukazatele jako oni. Pak snadněji odhadnete, jak se asi tito hráči na trhu zachovají a budete toho moci využít. Každý den najdete analýzy trhu na stránkách velkých brokerů a bank,“ uvádí konzultant Saxo Bank pro ČR Luboš Spousta.

Jedním z důležitých ukazatelů, které je třeba sledovat, je úroková sazba. Národní banky upravují sazby podle toho, zda měna dané země posiluje nebo oslabuje a měna potom reaguje na to, jak banka sazby upravila.

„Pro investory je důležité vědět, že měny ze zemí s vyššími úrokovými sazbami bývají silnější. Investoři by proto měli vyhledávat investice v zemích s vyššími úrokovými sazbami,“ radí Spousta.

Pokud obchodujete nejen českou korunu, ale i zahraniční měny, bude vás zajímat chování velkých centrálních bank. Těmi nejdůležitějšími je americký FED (Federální rezervní systém), ECB (Evropská centrální banka), BOE (Bank of England) a dále centrální banky Japonska, Švýcarska, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

Vysoká míra inflace vede ke zvýšení úrokových sazeb

Při rozhodování o tom, zda upraví úrokové sazby, sledují centrální banky určité ukazatele, jedním z nich je  míra inflace. Příliš vysoká míra inflace vede centrální banky ke zvýšení úrokových sazeb, což je dobré pro měnu dané země. V současné době je inflace nízká z důvodu malého hospodářského růstu.

V březnu se proto americký Fed rozhodl, že ponechá úrokové sazby na rekordním minimu, dokud se nezlepší situace na trhu práce a nezačnou se zvedat ceny spotřebitelského zboží. Podobně se zachovala i Evropská centrální banka.

Inflace tedy souvisí s hospodářským růstem dané země, který je ovlivňován HDP, zaměstnaností, objednávkami dlouhodobé spotřeby a maloobchodními tržbami.

Jak to funguje a jak se to projevuje na pohybu měny, si můžeme ukázat na příkladu zaměstnanosti. „Velký nárůst zaměstnanosti je vnímán jako známka silné ekonomické aktivity, která postupně povede k vyšším úrokovým mírám, což měnu alespoň v krátkodobém výhledu posiluje.

Pokud se však předpokládá, že inflační tlaky budou sílit, může v dlouhodobé perspektivě důvěra v danou měnu oslabit,“ uvádí Spousta.