Také v minulých dnech byla jedním z hlavních témat mezi obchodníky na finančních trzích otázka případné pomoci Řecku, kvůli které byl na čtvrtek svolán další ze summitů zemí EU. Ten přinesl po dlouhých měsících konečně jasné slovo napříč členskými zeměmi, které se shodly na tom, že by měla přijít pomoc od členských států eurozóny jen jako poslední možná varianta, které by navíc měla předcházet pomoc od Mezinárodního měnového fondu.

Tím byla téměř bezvýhradně přijata pozice Německa, které již v minulém týdnu začalo od přímé pomoci Řecku couvat, vzhledem k silnému odporu s jakým se u německé veřejnosti varianta pomoci Řecku setkala.

Jasným poraženým tohoto týdne se proto stala evropská měna, která si na páru s dolarem sáhla až na své desetiměsíční minimum. Připuštění toho, že by Řecku měl pomáhat Mezinárodní měnový fond, který byl založen jako věřitel poslední instance pro mnohem chudší státy, euru na jeho důvěryhodnosti rozhodně nepřidala, což mu v minulých dnech dali obchodníci jasně pocítit.

To se navíc muselo vypořádat i s druhou nepříjemnou událostí, když ratingová agentura Fitch oznámila, že snižuje Portugalsku jeho rating o jeden stupeň na AA-, který navíc ocejchovala také negativním výhledem do budoucna. Koncem března je tak evropská měna na páru s dolarem proti začátku roku levnější již o sedm procent. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tento negativní trend měla jakkoli zvrátit.

Příchozí data potvrdila pokračující oživení

Přes problémy eurozóny však nálada na finančních trzích v týdnu nakonec byla poměrně optimistická. Pomohla opět nově příchozí data, která potvrdila, že stabilizace největších světových ekonomik i nadále pozvolna pokračuje. O tom trhy přesvědčily jak čísla z Evropy, tak z USA. Ostře sledovaný německý index podnikové důvěry (IFO) v březnu rostl překvapivě silně, čímž se dostal až na nejvyšší úrovně od poloviny roku 2008. Podobně si vedly také ukazatele aktivity ve výrobním sektoru a sektoru služeb eurozóny, které v březnu shodně procházely robustnější expanzí, než tomu bylo v měsíci únoru.

V USA pak obchodníky potěšil ukazatel nových továrních objednávek, který opět rostl, což nasvědčuje tomu, že poptávka v USA nadále zesiluje. Hůře si naopak vedly výsledky z amerického trhu s bydlením, který je Achillovou patou Spojených států a který znovu potvrdil, že zatím zdaleka nestojí pevně na vlastních nohou.

I na to narážel ve čtvrtek ve svém projevu v americké Sněmovně reprezentantů šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, podle kterého ještě nenadešel ten správný čas na to, aby Fed začal s postupným utahováním svých monetárních kohoutků. Na to samozřejmě slyšeli obchodníci, kteří se s vidinou dlouhodobě nízkých úrokových sazeb pustili opět do nákupů rizikovějších finančních aktiv.

Cenným papírům se dařilo

Akcie proto v minulých dnech moly znovu růst, když například jen v USA uzavřel ve čtvrtek širší index S&P500 výše o 0,55 %, zatímco se německý DAX v pátek proti pondělku pohyboval výše o 2,3 %. Mírný optimismus se pak projevil také na komoditních trzích, když cena ropy (brent) vystoupala zpět nad 80 USD/barel, zatímco cena zlata, jakožto tradičního bezpečného přístavu, klesla pod 1100  dolarů za trojskou unci.

Od nadcházejícího týdne můžeme čekat záplavu dalších informací, které napoví více o stavu největších světových ekonomik. Tím hlavním přitom budou čísla z USA, které zveřejní index spotřebitelské důvěry a především únorová data z pracovního trhu.