„První obchodníci začnou používat bezkontaktní technologii PayPass ve druhé polovině letošního roku,“ řekl Právu generální ředitel MasterCard Europe pro ČR a Slovensko Brian Lang.

Kteří to budou, se máme podle něj dozvědět během druhého čtvrtletí.

U menších nákupů bez zadávání PIN

PayPass může být součástí jakékoliv čipové karty MasterCard nebo Maestro, která je kromě čipu vybavena i rádiovou anténou. Při platbě takovouto kartou do zhruba 400 až 500 korun ji stačí pouze přiložit ke speciální čtečce a je zaplaceno. Není potřeba dávat kartu pokladní, protahovat ji čtečkou, podepisovat se ani zadávat bezpečnostní kód PIN.

Tato platební metoda je proto podle Langa ideální třeba hypermarketech a supermarketech, v prodejnách rychlého občerstvení, u čerpacích stanic nebo v kinech.

„U větších nákupů nad 500 korun bude zapotřebí PIN zadat,“ upozornil Lang.

Jedním z bezpečnostních prvků celého systému je automatická žádost o vložení PIN kódu v případě několika po sobě následujících bezkontaktních transakcí, a to bez ohledu na výši nákupu.

Pro obchodníky bezkontaktní technologie zase zjednoduší manipulaci s hotovostí, hlavně s mincemi, při placení nízkých částek.

Podle Langa by bezkontaktní platby měly do konce roku spustit minimálně tři významné společnosti, které mají v ČR v součtu více než 60 prodejen.

Do konce příštího roku by se pak na českém trhu mohla ve spolupráci s bankami a obchodníky postupně rozšířit nejen technologie MasterCardu PayPass, ale i podobný systém payWave, který provozuje konkurenční společnost Visa. „Předpokládáme, že zahájení pilotních projektů proběhne v tomto nebo příštím roce,“ sdělil Právu manažer VisaEurope pro ČR Miloslav Kozler. „Jednáme se všemi bankami, protože pro vydávání těchto karet je třeba přizpůsobit i akceptační místa,“ dodal.

MaterCard chtěl PayPass v Česku zavést už v roce 2008, teprve nyní se mu však podle všeho podařilo přesvědčit první banky, které platební karty v tuzemsku vydávají, o výhodách této technologie.

Na banky navíc podle expertů zřejmě zapůsobil i fakt, že stále více Čechů omezuje výběr peněz z bankomatů a za své útraty v obchodech neplatí hotovostí, ale kartou. Nárůst plateb kartou teď zaznamenává většina peněžních ústavů.

Bankéři se tak mimo jiné musejí pomalu smiřovat s tím, že v budoucnu nebudou už tolik vydělávat na poplatcích za výběr peněz z bankomatů. Obchodníkům proti tomu zřejmě dál budou klesat náklady spojené s přijímáním hotovosti.

Na Slovensku se platí i hodinkami

Bezkontaktní technologie už nyní umožňuje převratné inovace v oblasti designu platebních nástrojů. Například na Slovensku, kde PayPass funguje přes rok a půl, se od loňska dá zaplatit nejen kartou, ale i speciálními hodinkami. Mezi další varianty pak patří třeba i klíčenky, samolepky na mobilní telefon nebo SIM karta se zabudovanou technologií PayPass. Tyto nové platební prostředky mají oslovit především mladší generace klientů bank.

Ke konci roku 2009 bylo na celém světě vydáno více než 70 miliónů nosičů technologie MasterCard PayPass. Pomocí tohoto bezkontaktního řešení je dnes možné platit u více než 200 tisíc obchodníků ve 33 zemích světa. Například v Kanadě je technologií vybaveno už 70 % používaných karet a jejich podíl dál rychle roste.