„Každý, kdo takové úvěry poskytuje, bude muset napříště zkoumat bonitu klienta, což dnes není u některých nebankovních subjektů běžné. Naopak mnozí nebankovní poskytovatelé nabízejí půjčky přímo se spekulací, že klient nebude schopen je splatit a že se následně zahojí na jeho majetku,“ tvrdí náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Zájemci o úvěr také budou muset dostávat řadu důležitých informací a vysvětlení, jež by je měly upozornit na jejich případnou nevýhodnost. Tyto předsmluvní informace – například o druhu úvěru, důsledku jeho nesplácení či o samotném věřiteli – bude muset potenciální klient vždy obdržet v písemné formě.

Záludnosti jsou v detailech

„Problém lichvářských půjček často nespočívá v jejich úrokové sazbě, ale v detailech, jež vhání do pasti ty klienty, kteří je nejsou schopni splácet a jsou vystaveni neúměrným sankcím. Z tohoto pohledu je nový zákon, který bude platit od roku 2011, jednoznačně přínosný. Skutečným zlomem v boji s lichvou by ale bylo podřízení nebankovních poskytovatelů úvěrů dozoru například České národní banky,“ zdůraznil Matoušek.

Podle nového zákona, který nyní poputuje do Senátu, má na nebankovní poskytovatele půjček nadále dohlížet Česká obchodní inspekce.