Mezi silné uživatele e shopů v ČR, kteří nakupují přes internet alespoň jednou měsíčně, patří necelá pětina respondentů (18 %). Nejaktivnějšími uživateli internetových obchodů jsou mladí lidé ve věku 25-34 let. Necelá desetina respondentů na internetu zatím nikdy nenakupovala. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu agentury Mediaresearch ve spolupráci s Asociací pro elektronickou komerci.

TOP internetových obchodů

Nejčastěji uváděnými internetovými obchody byly Alza.cz (12 %) a Aukro.cz (12 %). Třetím nejčastěji zmiňovaným obchodem na internetu byla nákupní galerie Vltava.cz (6 %). O další pomyslnou příčku „top of mind“ e-shopů se dělí obchody Kasa.cz, Czechcomputer.cz a Obchodni-dum.cz.

Na dobírku

Zákazníci v Česku zatím v 80 procentech případů využívají nákup na dobírku. Nevýhodou ovšem je, že na dobírku lze nakupovat téměř výhradně zboží objednané v českých internetových obchodech. Zahraniční obchodníci totiž dobírku často omezují jen na některé země a ČR k nim nemusí vždy patřit. Cena zboží na dobírku bývá o něco větší.

Platba kartou

Platby kartou nabízí nyní téměř polovina českých internetových obchodů, které přijímají embosované karty Visa a MasterCard a novější verze karty Visa Electron. A ve většině případů není platba online zatíženapaušálním poplatkem.

Pro platby kartou je třeba mít aktivní možnost plateb po internetu, kterou si můžete aktivovat u své banky. Některé banky již aktivují možnost těchto plateb při vydání karty. Při aktivaci plateb po internetu nebo převzetí karty si zároveň můžete zvolit finanční limit pro platby.

Při platbách kartou je dobré si ověřit, zda obchodník spolupracuje s předními světovými vydavateli platebních karet MasterCard a Visa. Na stránkách obchodníka to poznáte podle loga Verified by Visa a MasterCard Secure Code, které zajišťují bezpečný způsob platby.

Veškeré údaje, které o své kartě poté zadáváte, se nedostanou k obchodníkovi, ale zadáváte je na webové prostředí banky, takže obchodník je nemůže nijak zneužít. Obchodník se pak od banky pouze dozví, že platba byla provedena a odešle zboží.

Při platbě prostřednictvím karty se zadává číslo karty, datum konce platnosti karty a CVV2/CVC2, což je poslední trojčíslí předtištěné na podpisovém proužku platební karty. Kartu lze ale zneužít při ztrátě či odcizení.

Zamykání karet

Pokud se obáváte zneužití karty, můžete využít možnost zamykání karet. Kartu si pomocí mobilního telefonu odemknete vždy jen pro konkrétní nákup. Po každé transakci se karta automaticky opět uzamkne a nelze ji tedy zneužít.

Internetová platební karta

Jedná se o speciálně vydávané karty, určené pouze pro platby na internetu. Tato karta neexistuje v klasické plastové podobě, ale jen jako sada čísel, kterou zákazník používá. Máte ji tedy uloženou doma a nehrozí její zneužití nebo ukradení.

Službu u nás nyní nabízí Raiffeisenbank za 15 korun měsíčně, GE Money Bank za 20 Kč měsíčně a Komerční banka za 65 Kč ročně.

Online převod

Platba probíhá převodem peněz z vašeho účtu na účet daného obchodu. Zboží při tomto způsobu prodejce pošle až poté, co obdrží platbu. To může objednávku protáhnout i o několik dní. Pokud zvolíte tuto možnost, budete automaticky přesměrováni do internetového bankovnictví, kde provedete převod. Nemusíte vyplňovat ani platební příkaz, vytvoří se automaticky a klient jej jen potvrdí. Nemůžete se tak splést v čísle účtu nebo odesílané částce.

V hotovosti v místě odběru

Platit lze rovněž přímo na místě odběru u internetových obchodníků, kteří mají zároveň kamenné obchody. To se týká zejména prodejců počítačů. Při osobním odběru ale odpadá časová úspora, protože se do obchodu musíte fyzicky dostavit.

V některých internetových obchodech navíc ztrácíte možnost zboží do 14 dnů vrátit bez udání důvodu. Výhodou však je, že si zboží při převzetí můžete prohlédnout a neplatíte za dopravu. V některých obchodech se případně můžete poradit s odborníkem přímo na místě, zda jste vybrali správně.

Terminál

Služba SuperCash umožňuje platit za zboží objednané na internetu na terminálech Sazky. Poté, co si výrobek vyberete, musíte najít nejbližší terminál Sazky, kde zboží zaplatíte. Objednání se tím poněkud prodlouží. Tuto službu navíc zatím umožňuje jen málo obchodů.