Stochastický oscilátor je jedním z nejpoužívanějších technických indikátorů. Je možné jej aplikovat na jakýkoli finanční instrument (ropa, akcie, měny). Patří mezi tzv. netrendové indikátory. To znamená, že se s jeho pomocí nejlépe obchoduje ve fázi, kdy se trh pohybuje do strany tzv. „range“, neboli když je trh bez trendu, tedy neroste ani neklesá. Stochastic pomáhá obchodníkům určit, kdy by se mohl objevit konec trendu (rostoucího nebo klesajícího). V situaci, kdy na trhu není trend, dává tento indikátor poměrně přesné signály pro vstup do obchodu. Není vhodný použít, když trh jednoznačně neroste nebo neklesá, protože se u něj mohou objevit falešné signály.

Následující video vám ukáže, jak jednoduše vložit indikátor Stochastic do cenového grafu libovolného finančního aktiva v obchodní platformě MetaTrader 4. Kromě toho vám pomůže nastavit parametry, ze kterých se hodnota indikátoru Stochastic vypočítá a rovněž grafický vzhled indikátoru.

Video

Instalace indikátoru Stochastic

Stochastic znázorňuje aktuální polohu ceny ve vztahu k historickým cenám a určuje extrémní odchylky od průměrného pohybu ceny. Tím se na indikátoru vytvářejí přeprodané a překoupené oblasti. V případě, že se chcete dozvědět, jak se Stochastic používá v praxi, tedy kdy nabízí signály k prodeji a kdy naopak k nákupu aktiva, podívejte se následující video.

Video

Stochastic Oscillator