1.    Vyšší spotřební daně až o jednu třetinu v důsledku čeho vzrostla cena alkoholu, tabáku a pohonných hmot. Vyšším cenám se dokonce nevyhne ani typický řecký nápoj Ouzo.
2.    Mzdy ve veřejném sektoru postupně poklesnou až o 15 procent.
3.    Nastanou také přísná omezení v přijímání nových státních zaměstnanců do pracovního poměru. Cílem je postupně snížit jejich dnes nadměrný počet. Tento rok se bude do státního sektoru najímat jen jedna desetina z počtu zaměstnanců, kteří odejdou do důchodu anebo opustí zaměstnáni z jiného důvodu. V následujících letech se toto číslo zvýší na jednu pětinu.
4.    Snížení výdajů na obranu. V roce 2012 se náklady na obranu Řecka pokrátí o 200 miliónů euro. Od roku 2013 do roku 2015 se každý rok v této sféře utratí o 333 milióny eur méně.
5.    Utahování opasků se projeví i ve školství. Podle plánu by se mělo definitivně zavřít anebo navzájem sloučit 1 976 škol.
6.    Změny nastanou i v nejvíce citelné sociální politice státu. Věk odchodu do důchodu se posune z 61 na 65 let. Budou se postupně snižovat i sociální výdaje státu, a to následovně: v roce 2012 klesnou o 1,28 miliard euro, v roce 2013 o 1,03 miliard euro a v roce 2014 o 1,01 miliard euro.
7.    Součástí úsporných opatření je i privatizace strategických podniků. Na prodej bude největší řecká sázková kancelář OPAP. Pro lepší představu čtenáře bychom ji mohli přirovnat k české Sazce. Dále bude v nabídce státu Hellenic postbank (poštovní banka) a  Hellenic Telecom (telekomunikační společnost). Stát bude také prodávat svůj podíl například ve vodárnách (Athéna Water), elektrárnách (PPC electric) a rafinériích (Hellenic Petroleum).
8.    Škrty postihnou i zdravotnictví. V období od roku 2012 do roku 2015 se v zdravotním sektoru musí ušetřit 1,81 miliard eur.
9.    Sazba DPH se z dnešních 19 % zvýší až na 23%, což lidé pocítí při každém svém nákupu.
10.    Zavede se daň z přepychu. Speciální daň z luxusu bude uvalená na jachty, auta, vyšší příjmy a nadměrně profitující firmy anebo organizace.