Hlavní obsah
Logo mobilní taxislužby Uber Foto: Toby Melville, Reuters

Zákaz Uberu v Brně platí, rozhodl Ústavní soud

Předběžné opatření, kterým Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber poskytovat v Brně své přepravní služby, je znovu v platnosti. Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti firmy Lido Taxi Radio a vrátil spis Vrchnímu soudu v Olomouci, který předběžné opatření loni v září zrušil. Vrchní soud musí o odvolání Uberu proti opatření rozhodnout znovu.

Logo mobilní taxislužby Uber Foto: Toby Melville, Reuters
Zákaz Uberu v Brně platí, rozhodl Ústavní soud

Uber přepravu nejen zprostředkovává, ale i poskytuje, konstatoval ÚS. Rozhodnutí Ústavního soudu patrně nebude mít přímý dopad, protože Uber nyní v Brně nejezdí, přestože dosud teoreticky mohl. Uber v Česku jezdí především v Praze a okolí.

Soudy zatím věcně nerozhodly o jádru sporu, tedy zda služby Uberu jsou, či nejsou legální. Taxikáři považují Uber za nekalou konkurenci, jeho řidiči nemusejí splňovat stejné podmínky jako oni. Právě v úterý protestují proti Uberu a podobným službám jako Taxify taxikáři v centru Prahy.

Při rozhodování o předběžném opatření vycházel krajský soud z názoru, že taxislužba je koncesovanou živností a její výkon podléhá právní regulaci. Pokud Uber nesplňuje podmínky, jde s největší pravděpodobností o nekalou soutěž. Podle zrušeného rozhodnutí vrchního soudu lze činnost Uberu označit za jinou službu v oblasti dopravy, nikoliv však za taxislužbu. Nenaplňuje totiž podle vrchního soudu zákonné podmínky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků