Hlavní obsah
Bilance zahraničního obchodu v přeshraničním za celý rok skončila loni přebytkem 183,9 miliardy korun. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Zahraniční obchod skončil přebytkem 184 miliard. Opět táhla auta

Bilance zahraničního obchodu za celý rok skončila loni přebytkem 183,9 miliardy korun. Meziroční růst činil 52,9 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoz se meziročně zvýšil o 1,4 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,2 procenta. Za dobrými čísly stojí hlavně poptávka po vozech v zemích eurozóny.

Bilance zahraničního obchodu v přeshraničním za celý rok skončila loni přebytkem 183,9 miliardy korun. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Zahraniční obchod skončil přebytkem 184 miliard. Opět táhla auta

„I přes horší výsledek bilance zahraničního obchodu v prosinci dosáhla obchodní bilance za celý rok 2016 rekordního přebytku. Stojí za ním velmi dobrá poptávka po autech v zemích eurozóny. Na tu dokázaly reagovat domácí výrobci aut i dílů. Výraznou podporu navíc přinesly velmi nízké ceny komodit,“ sdělil Novinkám ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

V prosinci skončil zahraniční obchod ve schodku pět miliard, což znamená meziroční nárůst deficitu o 3,8 miliardy. Prosincový vývoz se meziročně zvýšil o 0,4 procenta, stejně jako dovoz.

Čísla se týkají takzvaného národního pojetí, kdy se sleduje obchod se zbožím mezi českými a zahraničními subjekty.

Zahraniční obchod

Foto: David Ryneš, Novinky

Vývoz a dovoz se zvýšily i v takzvaném přeshraničním pojetí, kdy se sleduje fyzický pohyb zboží přes hranice bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými či zahraničními subjekty.

Vývoz podle předběžných údajů v prosinci meziročně stoupl  0,7 procenta, dovoz o 1,8 procenta klesl. Celkově se z Česka vyvezlo zboží za 305,8 miliardy a dovezlo se za 284,3 miliardy.

„Bilanci zahraničního obchodu na konci roku potápí sezónní faktory. Vánoční svátky jsou spojeny se zvýšenou spotřebou domácností, která se projevuje v růstu dovozů. Navíc nižší počet pracovních dní snižuje produkci a tím se podepisuje pod slabší exportní aktivitou,“ připomněl ekonom Zeisel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků