Hlavní obsah

Z Libčevse by mohl brzy zmizet veškerý odpad

Firma Celio, která má na starosti odvoz části odpadu z Libčevsi, nabídla odstranění veškerého obsahu černé skládky, tedy i těch odpadků, které mají podle dohody zlikvidovat Němci. Společnost Celio v tomto týdnu začala odvážet na zabezpečenou skládku u Litvínova polovinu odpadu, o kterou se má postarat česká strana. Mluvčí Celia Jindřich Kauca prohlásil, že firma je připravena odvézt všechno.

Z Libčevse by mohl brzy zmizet veškerý odpad

Celio obdrželo na odvoz české části odpadu dotaci 1,9 miliónu korun, což podle zástupců firmy stačí na odvoz veškerého libčeveského odpadu. S tím ale ministerstvo životního prostředí nepočítá. "Chápeme to tak, že odpad Němci odvezou přímo z Libčevsi. Zatím nemám signály, že by to mělo být jinak. Hlavní ale je, že odpad z Libčevsi zmizí," řekla v pátek mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Sasko-anhaltská ministryně životního prostředí Petra Wernickeová uvedla, že doprava odpadu do Německa by měla být zahájena v týdnu od 8. května a měla by trvat do poloviny května.

Celio: Zbavíme Libčeves odpadu dřív než Němci

Firma Celio zatím odvezla 120 tun textilu a nyní přemisťuje asi 1099 tun shořelého odpadu, k němuž se nehlásí německá strana. Mělo by se to podařit do středy. Německá a česká strana se ve čtvrtek dohodly v Magdeburgu, že se do Německa vrátí z Libčevsi 750 tun odpadu. [celá zpráva]

"To však podle nás zdaleka není deklarovaná půlka z celkového objemu nelegálně navezených odpadků do Libčevsi. Myslím, že nejrozumnější by bylo, abychom odvezli veškerý odpad a Němci si ho posléze u nás vyzvedli, či nám zaplatili za jeho likvidaci. Odhaduji, že areál bývalého kravína bychom dokázali vyčistit do 10. května," uvedl Kauca.

Černá skládka v Libčevsi původně obsahovala na 4000 tun odpadu a Sasko-Anhaltsko se přihlásilo k 2100 tunám prokazatelně pocházejícím z této spolkové země. Skládku ale několikrát někdo zapálil a podle Saska-Anhaltska je oněch 750 tun sasko-anhaltským podílem z odpadu, který zbyl.

Odpady v Libčevsi hořely už třikrát, naposledy před týdnem. Hasičům se požár podařilo zdolat až po šesti dnech. Odpad vždy někdo úmyslně zapálil. Obyvatelé obce si stěžovali na pach ze zplodin a zdravotní problémy svých dětí. Odpady nyní střeží policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků