Hlavní obsah
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Foto: Petr Horník, Právo

Vývoj ekonomiky je plný nejistot, říká Hospodářská komora. Věří v tříprocentní růst

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud „zvítězí zdravý rozum“ a nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním válkám. Vyplývá to z nejnovější prognózy, kterou v úterý představila Hospodářská komora.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Foto: Petr Horník, Právo
Vývoj ekonomiky je plný nejistot, říká Hospodářská komora. Věří v tříprocentní růst

Letošní významná zahraniční rizika a růst mezd ale podle komory ohrožují investiční rozhodování firem. Pokud firmy budou s investicemi vyčkávat, může to mít na českou ekonomiku významnější dopad než případný brexit bez dohody, upozornila.

„Vývoj ekonomiky v letošním roce je plný nejistot zejména kvůli vývoji v zahraničí. Pro podnikatele je tato situace mimořádně nepřehledná. Hospodářská komora nicméně věří v uklidnění hospodářsko-politických vztahů. Očekává tak letos růst HDP tři procenta, což odpovídá potenciálu, jenž české firmy reálně mají,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Loni rostla tuzemská ekonomika podle odhadu ČSÚ o tři procenta, nejpomaleji ze zemí V4.

Růst HDP v zemích V4 v roce 2018

Foto: Martin Havelka, Novinky

Česká národní banka v nové prognóze počátkem února zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta. Ministerstvo financí pro letošek čeká růst o 2,5 procenta.

Radí neodkládat investice 

I ty nejpesimističtější varianty scénářů renomovaných institucí počítají jen s mělkým zakolísáním ekonomiky, a to jen krátkodobě, tedy na dobu 12 měsíců. Zatímco krátkodobý výhled je nejistý, dlouhodobé trendy jsou dané a k jejich změně podle komory nedojde.

„Kdo bude vyčkávat s investicemi, tomu brzy dojde dech a hrozí, že své konkurenty již nedoběhne,“ dodal Dlouhý.

Komora upozornila na to, že výrazně vzrostl počet firem, které letos zvažují odložit investice. Z výsledků pravidelného komorového šetření realizovaného na přelomu letošního ledna a února vyplývá, že investiční rozhodnutí bude oddalovat 28 procent firem, s jejich nárůstem proti druhé polovině roku 2018 počítá jen 23 procent podniků. Polovina podnikatelů plánuje pokračovat v investicích současným tempem.

Odklad významných investic, zejména do automatizace, by ale pro firmy mohl znamenat větší problémy než potenciální hrozby zahraničního vývoje. „Víme s jistotou, že za pět, ba ani za deset let nebudou firmy nacházet zaměstnance s odpovídající kvalifikací. Vždyť reforma vzdělávání stále není na stole. Každý rok, kdy budou firmy váhat a vyčkávat s investicemi, proto zvyšuje riziko výraznějšího zpomalení české ekonomiky v následujících letech,“ varoval Dlouhý.

Komora připomněla i rychle rostoucí mzdy, které se odpoutaly od produktivity práce a v letošní roce porostou v nominálním vyjádření o 7,6 procenta. V loňském roce to podle komory bylo ještě o procentní bod více. Podle šetření vnímají podnikatelé pro letošek náklady na pracovní sílu jako bariéru růstu ještě intenzivněji než samotný nedostatek zaměstnanců.

Vývoj inflace odhaduje komora v příštím roce podobný jako letos, průměrné ceny by měly růst o 2,2 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků