Hlavní obsah

Vláda neustoupila, státním úředníkům přidá jen minimálně

Odbory v pondělí na jednání s ministrem práce Petrem Nečasem a zástupci ministerstva financí neuspěly s požadavkem na výraznější růst příjmů ve veřejném sektoru, než jaký navrhla vláda. Platy zaměstnanců státu a veřejných služeb by se tak od ledna měly zvýšit o 1,5 procenta. Víc se zvednou tehdy, pokud resorty propustí část zaměstnanců.

Vláda neustoupila, státním úředníkům přidá jen minimálně

Odboráři s tímto postupem nesouhlasí. Ve veřejném sektoru působí 750 000 lidí. Zhruba 450 000 dostává plat ze státního rozpočtu, zbytek z rozpočtů veřejných.

"My jsme se domnívali, že počasí je příhodné pro růst platů, a zjistili jsme, že nastává nečas," řekl v narážce na jméno ministra práce šéf hasičských odborů Vladimír Mühlfeit.

Přilepší si tam, kde se bude propouštět

Vláda již na jaře stanovila to, že by v příštích letech měly platy ve veřejném sektoru růst jen o 1,5 procenta. Výrazněji se zvednou, pokud ve státní správě ubude 9000 míst. Podle Nečase bude záležet jen na vedení jednotlivých institucí, jak s prostředky na mzdy naloží.

Podle předsedkyně odborů rozpočtových a příspěvkových organizací Aleny Vondrové zástupci vlády s odbory nejednali, jen je seznámili s mzdovou částí státního rozpočtu. Vondrová zdůraznila, že zvýšení 1,5 procenta nepokryje ani inflaci, takže se reálné příjmy propadnou. Dodala, že na dorovnání inflace nebude v některých oblastech stačit ani úspora za zrušená místa.

Vláda menší přidávání zdůvodňuje potřebou úspor a snahou snížit schodek rozpočtu. Odboráři tvrzení o nedostatku peněz ve státní pokladně nepřijímají. Pokud prý státu chybějí finance, neměl kabinet prosazovat pokles daní a měl dbát na jejich lepší výběr.

Odbory výhrady k růstu mezd chtějí zopakovat na jednání tripartity o rozpočtu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků