Hlavní obsah

V ČR se žije nadprůměrně, tvrdí srovnávací studie

V Česku se žije dobře. Je tomu tak alespoň podle žebříčku 141 zemí sestaveného americkým časopisem Reader´s Digest, na kterém se ČR umístila na 38. místě. V čele žebříčku jsou severské státy. Na prvním místě skončilo Finsko, na pátém místě sousední Rakousko. Slovensko předčilo ČR, je na 33. místě.

V ČR se žije nadprůměrně, tvrdí srovnávací studie

Žebříček byl sestaven podle toho, jak příjemné podmínky k životu svým obyvatelům země poskytují. V České republice se podle magazínu žije nadprůměrně dobře a životní podmínky se zde za posledních 20 let výrazně zlepšily.

Nechybí ale ani kritika. ČR má podle analýzy téměř nejšpinavější vzduch v Evropě a patří k nejhorším zemím v EU ve znečišťování ovzduší drobným prachem. Hůř než obyvatelé českých měst jsou na tom v tomto ohledu pouze Italové a Slovinci, uvedl Reader´s Digest.

Nepříjemně se také proměňuje krajina. Typické jsou necitlivé zásahy do jejího charakteru, za nimiž jsou obvykle investice velkých společností budujících obrovské komplexy na zelené louce. Nemalé problémy má ČR také s odpadky.

Zatímco v celkové klasifikaci vedou severské země počínaje Finskem přes Island, Norsko a Švédsko, z hlediska prostředí a zdravotního stavu obyvatelstva je předstihlo Rakousko, které se v této kategorii dostalo na první místo. Na posledním místě se z hlediska kvality života umístila Etiopie a těsně před ní další čtyři africké státy.

Rizika čínského růstu

Ani vítěz však nezůstal mimo terč kritiky. Finsko sice získalo nejlepší známky za kvalitu vzduchu a vody, za nízkou nemocnost nemluvňat a také za to, že dobře obyvatele chrání jak před znečištěnou vodou, tak před přírodními katastrofami.

Zároveň však produkuje nadprůměrný objem skleníkových plynů a zanechává poměrně velkou ekologickou stopu, což je plocha půdy a množství vody potřebné k udržení celostátní úrovně spotřeby. V celé severské oblasti jej proto považují za ekologického potížistu.

Další rozpor je v případě Číny, jejíž ekonomický vzestup přináší na jedné straně větší zájem vládnoucí garnitury o ekologické otázky, na druhé straně však s sebou nese také nezanedbatelná ekologická rizika pro celou Zemi.

Pokud by se poměr počtu majitelů aut k celkovému počtu obyvatel Číny vyrovnal se Spojenými státy, jezdila by po čínských silnicích miliarda aut. Přepočtem se pak dojde k celkové spotřebě 2 290 miliard litrů benzínu ročně - a to je téměř polovina všeho, co se dnes spotřebuje na celém světě.

Praha je na 41. místě

Autoři analýzy vytvořili také žebříček nejzelenějších a nejobyvatelnějších měst světa, v němž Praha získala 41. místo, těsně za Sydney, Římem a Vídní. K pětici nejlepších měst patří na prvním místě Stockholm následován Oslem, Mnichovem, Paříží a Frankfurtem nad Mohanem.

Naopak úplně nejhorší je z tohoto hlediska Peking, před nějž se zařadily Šanghaj, Bombaj a Bangkok.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků