Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michal Hron, Novinky

V Česku bylo zadrženo nejméně padělaných peněz od roku 1990

V Česku bylo loni zadrženo 2850 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn. To je meziročně o 22 procent méně a současně nejméně od roku 1990. V pondělí o tom na tiskové konferenci informoval člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

Ilustrační foto Foto: Michal Hron, Novinky
V Česku bylo zadrženo nejméně padělaných peněz od roku 1990

Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 814 na 1318. Padělků v cizích měnách bylo 1532, meziročně o 18 více.

„Loni u nás bylo zadrženo nejméně padělků od roku 1990. To však neznamená, že by lidé měli přestat věnovat dostatečnou pozornost penězům při jejich příjmu. Navíc stále platí, že kvalita většiny padělků není vysoká,” uvedl Benda.

Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny, dvoutisícikoruny a pětisetkoruny. Tisícikorun bylo zadrženo 697, dvoutisícikorun 194 a pětisetkorun 152. Nejvíce padělků bylo zadrženo v Praze, Brně a Plzni. Padělaných mincí bylo zadrženo 13, předloni to byla jedna mince.

Padělané dolary jsou kvalitnější

Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. Většina českých bankovek byla loni vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem jich bylo 1019. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé.

V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 1108 padělků v eurech, nejčastěji padělaná je padesátieurová bankovka. V dolarech bylo zadrženo 211 padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stodolarové bankovky.

U padělků v eurech i dolarech je kvalita vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou u eur hodnoceny jako zdařilé, tedy na třetím stupni nebezpečnosti. U dolarů jsou nejčastěji padělky hodnoceny jako nebezpečné, tedy na druhém stupni nebezpečnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků