Hlavní obsah
Ústavní soud Foto: Ústavní soud, Novinky

Ústavní soud zrušil nařízení vlády o regulaci výroby cukru

Ústavní soud zrušil nařízení vlády, kterým byla regulována výroba cukru. Vláda podle soudu při jeho prosazování chybovala, protože zasáhla do sféry, kterou řídí normy Evropské unie, která v tomto případě cukerné kvóty určuje sama.

Ústavní soud Foto: Ústavní soud, Novinky
Ústavní soud zrušil nařízení vlády o regulaci výroby cukru

Žádná ze stran sporu přesně neví, co verdikt prakticky znamená. Podle Ústavního soudu se ale zrušením nařízení nezmění situace na českém trhu s cukrem, nadále totiž platí nadřazené normy Evropské unie. Soudkyně Eliška Wágnerová zdůraznila, že evropské právo je pro český stát závazné.

"Usilujeme o jiný způsob regulace produkce cukru," řekl ve středu u soudu advokát nespokojených poslanců Aleš Gerloch. "Ten současný je nespravedlivý a vytváří podmínky pro korupci," doplnil jej poslanec ODS Miloslav Kučera. Ministr a šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký naopak řekl, že klíč pro rozdělování kvóty je v pořádku a v souladu s právem českým i evropským.

Ústavní soud jednal o stížnosti skupiny poslanců na dva roky staré vládní nařízení, které regulovalo výrobu cukru kvótami. Jednání bylo 5. ledna přerušeno, protože poslanci požadovali, aby se soud zabýval i případným zrušením normy, kterou vláda nahradila v prosinci roku 2005 původně kritizovaný předpis. S tím ústavní soud souhlasil. [celá zpráva].

Ústavní soud zrušil vládní nařízení upravující cukerné kvóty v minulosti již dvakrát. Poprvé v roce 2001, podruhé zasáhl o rok později, když zrušil některá podstatná ustanovení dotyčného předpisu a regulace se prakticky rozpadla. Ústavní soud tak tehdy dal za pravdu zastáncům volného trhu s cukrem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků