Hlavní obsah
Požár v Záluží u Litvínova způsobil ztrátu zisku ve výši zhruba 1,6 miliardy korun, odhaduje Unipetrol. Foto: Karel Otcovský, Právo

Unipetrolu vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk, tržby klesly

Petrochemický holding Unipetrol vykázal ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,58 miliardy korun, což bylo meziročně o 183 miliónů korun více. Čistý zisk po očištění o jednorázové položky stoupl na 2,11 miliardy korun. Tržby klesly meziročně o 13 procent na 29,45 miliardy korun, uvedla firma na svém webu. Ušlý zisk kvůli srpnovému požáru propylenové jednotky v Záluží u Litvínova Unipetrol odhaduje na 1,6 miliardy korun.

Požár v Záluží u Litvínova způsobil ztrátu zisku ve výši zhruba 1,6 miliardy korun, odhaduje Unipetrol. Foto: Karel Otcovský, Právo
Unipetrolu vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk, tržby klesly

Po několikadenním požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Některé výroby Unipetrol postupně obnovuje. Podle aktuálních odhadů bude etylénová jednotka uvedena zpět do provozu na minimální výkon s přibližně 65procentním využitím kapacity v červenci 2016. Naplno by měla jednotka fungovat v říjnu příštího roku.

Podle firmy je stále příliš brzy na odhad škod, které bude nárokovat po pojistiteli. Náklady shořelých zásob a náklady na čištění se do účetnictví promítly částkou 44 miliónů korun, snížení hodnoty poškozeného majetku na etylénové jednotce představovalo 597 miliónů korun.

Na meziročním poklesu tržeb se podepsaly především klesající ceny ropy. Unipetrol přitom provozoval o polovinu vyšší rafinérské kapacity a zvýšil objemy prodeje.

Většinovým vlastníkem Unipetrolu je největší polská rafinérská společnost PKN Orlen. Té vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 48 procent na 795 miliónů zlotých (pět miliard korun). K růstu přispěly vyšší rafinérské marže. Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků kvůli novému ocenění hodnoty zásob.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků