Hlavní obsah
Logo mobilní taxislužby Uber Foto: Toby Melville, Reuters

Uber

Uber Technologies Inc. je americká nadnárodní dopravní a mobilní společnost, která zprostředkovává přepravu osobním automobilem. Pracuje také na vývoji a provozu mobilní aplikace Uber, jež umožňuje lidem s chytrým telefonem zadávat žádosti o jízdu, které jsou následně předávány řidičům zapojeným do sítě Uber. Řidiči využívají svá vlastní auta.

Logo mobilní taxislužby Uber Foto: Toby Melville, Reuters
Uber

Nápad se zrodil v hlavách Travise Kalanicka a Garreta Campa v roce 2008 v Paříži, kde měli problém sehnat taxi. Aplikace zpočátku sloužila jen pro objednávání luxusních limuzín v několika metropolích, ale postupně se začala služba rozrůstat.

Technologická společnost Uber v současné době nabízí alternativní způsob dopravy ve více než 600 městech v 77 zemích světa, kde pomáhá lidem rozvíjet možnosti pohybu po městě. V Praze Uber funguje od roku 2014. Jeho provoz ale není zatím náležitě legislativně ošetřen a klasické taxislužby se proti němu bouří, taxikáři dokonce řidiče Uberu napadli. [celá zpráva]

Aplikace

Aplikace Uber funguje na jednoduchém principu, kdy si cestující v aplikaci vybere auto, u nějž se zobrazí doba čekání na příjezd, velikost auta a cena za cestu.

Služba nabízí také informace o řidiči, aby bylo možné ověřit, že přijelo objednané auto. Platba za svezení je pak cestujícím stržena přímo z platební karty, kterou zadali do aplikace.

Řidiči

Aby se člověk mohl stát řidičem Uberu, musí splnit několik podmínek. Musí být starší 21 let a prokázat se občanským průkazem, řidičským průkazem, čistým trestním rejstříkem a výpisem z bodového hodnocení řidiče.

Auto, se kterým mohou řidiči jezdit, pak nesmí být staršího data výroby než 2002, musí být 4dveřové, v dobrém stavu, bez reklamy a musí mít minimálně pět bezpečnostních pásů. Samozřejmostí je pak povinné ručení.

Každý řidič Uberu je nezávislým podnikatelem, a musí mít proto firmu nebo živnost na „silniční motorovou dopravu do devíti osob”.

Jeden z nejcennějších start-upů

Novým šéfem alternativní taxislužby Uber se v srpnu 2017 stal 48letý Dara Khosrowshahi, který dosud působil jako ředitel internetové cestovní kanceláře Expedia.

Odhadovaná tržní hodnota firmy se v roce 2017 vyšplhala až na téměř 70 miliard dolarů (1,53 biliónu korun), což z Uberu dělá jednu z nejcennějších začínajících technologických firem, tzv. start-upů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků