Hlavní obsah
Turecká elektrárna Yunus Emre Foto: EK Media

Světlíkovy Vítkovice Power Engineering na sebe podaly návrh na konkurz

Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) na sebe podala návrh na konkurz, uvedla Česká televize. Firma má problémy kvůli výstavbě uhelné elektrárny v Turecku.

Turecká elektrárna Yunus Emre Foto: EK Media
Světlíkovy Vítkovice Power Engineering na sebe podaly návrh na konkurz

Zástupci VPE uvedli, že se bez finanční a faktické podpory investora, kterou měla být mateřská firma Vítkovice, a. s., stalo zcela nepřijatelným pokračování a provozování podniku. V něm každým dnem dochází k prohlubování ztráty. VPE přitom měly do poloviny srpna vytvořit plán reorganizace.

VPE je od loňského srpna v úpadku. Minulý týden věřitelé na schůzi u Krajského soudu v Ostravě neschválili znalecký posudek oceňující majetkovou podstatu firmy. Znalecký ústav Mazars Consulting v něm hodnotu majetkové podstaty vyčíslil na 1,233 miliardy korun. Pro schválení posudku ale hlasovalo jen necelých 23 procent věřitelů. Nový posudek měl vypracovat jiný znalecký ústav.

„Situaci sledujeme a detailněji se vyjádříme, jakmile budeme mít více informací k postupu představenstva VPE. My stále podporujeme reorganizaci,” řekla Novinkám mluvčí skupiny Vítkovice Eva Kijonková.

Firmu dostala do potíží problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku. Podle Vítkovic je ale důvodem špatného stavu VPE také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun.

VPE se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patřily k nejdůležitějším firmám skupiny. Zaměstnávají zhruba 800 lidí. Patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, v níž je přes 20 firem, které mají dohromady téměř 4000 zaměstnanců. Několik firem se ale loni dostalo do finančních potíží, kromě VPE skončily v úpadku ještě Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků