Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Superboháči se vyhnuli placení nejméně 21 biliónů dolarů na daních

Nejbohatší lidé na světě se k roku 2010 vyhnuli zaplacení nejméně 21 biliónů dolarů na daních. Uvedl to ve své zprávě bývalý šéfekonom konsultační firmy McKinsey James Henry, který využil mimo jiné údajů z mezinárodních finančních organizací. Podle něj ale skutečný rozsah daňového úniku, jaký umožnily daňové ráje, činí 32 biliónů. O zprávě informovala britská BBC.

Foto: Profimedia.cz
Superboháči se vyhnuli placení nejméně 21 biliónů dolarů na daních

I nižší číslo 21 biliónů, které se označuje za konzervativní odhad, odpovídá tomu, co společně vygenerují ekonomiky USA a Japonska. „Ztráta na výnosu daně je podle našich odhadů obří. Je tak velká, že má významný vliv na rozpočty mnoha zemí,“ uvedl Henry.

Henry použil ve své zprávě s názvem "Revidovaná cena za offshore" data od Světové banky, Mezinárodního měnového fondu i Banky pro mezinárodní urovnání. Ve své studii pracoval pouze se jměním uloženým v bankách a na investičních účtech, aniž by do něj zahrnul nemovitosti nebo luxusní jachty či letadla.

Zpráva byla zveřejněna v době, kdy rostou obavy veřejnosti a politiků z daňových úniků přes daňové ráje.

Henry uvedl, že superboháči přesouvají peníze po celém světě pomocí „přičinlivého houfu profesionálů v soukromých bankách, právních firmách a investičních společnostech“.

"Velká černá díra"

Zpráva zdůrazňuje, že tyto úniky mají velký dopad na rozpočty 139 rozvojových zemí. Henry odhaduje, že od roku 1970 největší boháči v těchto 139 zemích nahromadili mezi 3,7 a 3,9 biliónu dolarů pomocí úniků přes daňové ráje a offshoreové společnosti. Podle Henryho offshore představuje „velkou černou díru ve světové ekonomice“.

Offshoreové společnosti jsou společnosti založené v daňových rájích, kde je malé zdanění. Firma přesune své sídlo do daňového ráje a peníze ze země, kde podniká, se převádějí do centrály, kde se příjmy daní na základě zákonů platných v daňovém ráji. Mnohdy firma platí jen daňový paušál.

Henry však zprávu označil i za dobrou, protože se podařilo lokalizovat velké množství prostředků, které by při využití dostatečného tlaku mohly být použity při řešení současných ekonomických problémů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků