Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

Stavebnictví v září ubralo na tempu

Stavební výroba si v září udržela meziroční růst, v porovnání s předchozím měsícem ale poklesla. V srpnu stavebnictví rostlo o 9,4 procenta. Stavební úřady v září povolily 14 958 staveb, jejichž hodnota je necelých 30 miliard korun.

Foto: Jitka Sobotková
Stavebnictví v září ubralo na tempu

Vysoká hodnota staveb je dána tím, že úřady v září povolili několik velmi nákladných staveb, například dálnic či obchodních a společenských center.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který údaje v úterý zveřejnil je nižší číslo růstu dáno hlavně tím, že stavebnictví loni v září dosáhlo velmi dobrých výsledků a ekonomové ani nečekali, že by byl  výsledek výrazně překonán.

"Ačkoliv by mohl být pokles tempa růstu stavební výroby považován za zklamání, domníváme se, že se stále jedná o velmi dobrý výsledek. Z určitého bodu je obtížné dále zrychlovat či jen udržet vysoké tempo růstu jednoduše proto, že základ je příliš vysoký," řekla analytička Next Finace Markéta Šichtařová.

Bytů se začne stěvt o něco méně

"Stavební úřady povolily výstavbu 3839 bytů, což je o 210 bytů méně než v září 2003," uvedl ČSÚ. Orientační cena stavby nového bytu je 2,4 miliónu korun.

"Stále větší podíl lidí mění nájemní bydlení za vlastní a staví si nové byty a domy. Zároveň se staví domy a byty stále větší a dražší. Statistika ovšem naznačuje, že bytová výstavba je již za svým zenitem, když stavební úřady vydaly za první tři čtvrtletí meziročně o 5,5 procent méně stavebních povolení k výstavbě bytů," řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

Ve třetím čtvrtletí stavebnictví rostlo o 5,4 procenta. V předchozích dvou čtvrtletích byl přitom růst dvouciferný, více než 16 procent. Deformace je dána tím, že v květnu se měnily sazby DPH ze stavebních prací a firmy tak zadávaly a dokončovaly většinu staveb ještě za nižší cenu. Například v dubnu stavebnictví tímto vlivem vzrostlo o 62 procent, v květnu a červnu pak klesalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků