Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Stavebnictví se řítí z kopce, v květnu se propadlo o 15,5 procenta

Stavební produkce se v květnu meziročně propadla o 15,5 procenta, když v dubnu činil pokles 11,4 procenta. Snížil se počet vydaných stavebních povolení, stejně jako počet zahájených a dokončených bytů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Stavebnictví se řítí z kopce, v květnu se propadlo o 15,5 procenta

Počet stavebních povolení klesl o 18,3 procenta a jejich hodnota je dokonce nižší o 28,7 procenta. Podle analytika Michala Kozuba ze společnosti Home Credit poptávka po stavebních pracích není, občas se projevují nové projekty od developerů, ale stále jich není dostatek.

Vývoj stavební výroby od května 2012

Foto: Jan Kočvara, Novinky

„Navíc ne všechny projekty, které byly naplánované před krizí, se realizují. Investoři přehodnotili své plány a nastavují projekty tak, aby měli jisté zájemce do svých budovaných prostor,“ sdělil Kozub.

„Nedostatek zakázek si stále vybírá svoji daň v podobě šestileté recese tohoto odvětví, které je nuceno dále propouštět, omezovat marže a firmy nutí bojovat o zákazníky,“ uvedl analytik Petr Dufek z ČSOB.

Podle Dufka může určitou vzpruhu přinést obnova po červnových ničivých povodních. „Záležet bude ale na rychlosti a sumě dodatečných peněz směřovaných do rekonstrukcí,“ připomněl s tím, že výhled stavebnictví i nadále zůstává v důsledku slabých zakázek negativní.

Určitá stabilizace tohoto odvětví by tak mohla podle Dufka nastat nejdříve v příštím roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků