Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Stavební firma SDS Exmost je v úpadku, dluží přes čtvrt miliardy

Krajský soud v Brně vyhlásil ve čtvrtek úpadek brněnské stavební společnosti SDS Exmost. Dluží přes čtvrt miliardy korun. Soud určil firmě také insolvenčního správce, věřitelé mají hlásit své pohledávky, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Stavební firma, která má dělat například obchvat Znojma, žádá soud o reorganizaci. O té se zatím nerozhodlo.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Stavební firma SDS Exmost je v úpadku, dluží přes čtvrt miliardy

Příčinou problémů společnosti SDS Exmost je prý několik ztrátových staveb, firma v insolvenčním návrhu uvedla tři. Přes 60 miliónů korun prodělala na stavbě silnice mezi Oldřichovicemi a Bystřicí, kterou už zastavila.

Dalších více než 50 miliónů prodělala v Polsku jako subdodavatel na dálnici Rzesów–Jaroslaw a manko má i na přeložce Bílovecké ulice v Ostravě, kde nastaly komplikace kvůli důlní činnosti v okolí staveniště.

Reorganizaci firma navrhla proto, že to podle ní povede k rychlejšímu uspokojení požadavků věřitelů. Úpadek již ale podle společnosti nelze odvrátit, má přes 600 věřitelů. Soud zatím o způsobu řešení úpadku nerozhodl. Pohledávky bude přezkoumávat 16. ledna, pak se sejdou i věřitelé.

Návrh na insolvenci společnosti, která už zastavila práce na několika stavbách v jižních Čechách, přišel koncem září. Podaly jej například společnost PB SCOM nebo Komerční banka. Následně se k němu přidal i samotný SDS Exmost. Firma uvedla, že dluhy převyšují její majetek.

Finanční problémy společnosti se projevily na několika stavbách, které SDS Exmost zastavil. Jsou to hlavně mosty na jihu Čech – v Táboře, Strakonicích a Miroticích, kde dělníci přestali pracovat. Krajští radní na zasedání 8. září schválili vypovězení smlouvy na opravy mostů v Táboře a Miroticích, u nichž je investorem kraj, a vypíšou nové výběrové řízení. Strakonická stavba je v režii státního Ředitelství silnic a dálnic, pro které má SDS Exmost dělat i obchvat Znojma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků