Hlavní obsah
Generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš Foto: Milan Malíček, Právo

Stát opět nechce vyplatit 23 miliónů na odměny vedení ČEZ

Stát jako hlavní akcionář navrhuje podobně jako loni nevyplatit odměny členům představenstva a dozorčí rady společnosti ČEZ. Návrh ministerstva financí, přes něž stát majoritní, asi 70procentní podíl v ČEZ vlastní, se objevil na webu firmy. Výplatu odměn ve výši 23 miliónů korun navrhlo samo představenstvo firmy.

Generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš Foto: Milan Malíček, Právo
Stát opět nechce vyplatit 23 miliónů na odměny vedení ČEZ

Představenstvo ČEZ vzalo protinávrh na vědomí. „Protinávrh ministerstva financí k rozdělení zisku jsme obdrželi, oproti návrhu představenstva neobsahuje výplatu tantiém pro představenstvo a dozorčí radu, stejně jako tomu bylo loni,” potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Odměny loni nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Například v letech 2013 a 2014 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 miliónu korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se v pondělí v České televizi vyjádřil proti výplatě tantiém dozorčí radě ČEZ. „Nevidím důvod nějakým způsobem členy dozorčí rady odměňovat, nenapadá mě, proč bych je měl odměňovat navíc,” uvedl.

Loni ministerstvo argumentovalo tím, že ČEZ klesá zisk a firma potřebuje razantně šetřit náklady.

Čistý zisk skupiny ČEZ loni meziročně klesl o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy.

Změny v dozorčí radě

Ministerstvo financí podle Babiše navíc navrhne na červnové valné hromadě společnosti ČEZ výměnu čtyř členů dozorčí rady. Stát má v dozorčí radě osm míst z dvanácti, zbylí členové rady jsou z řad zaměstnanců.

Podle České televize dozorčí radu ČEZ opustí bývalý Babišův náměstek na ministerstvu Lukáš Wagenknecht, dále Petr Blažek, Jan Sixta a Jiří Tyc. Místo nich chce stát do rady vyslat experty na energetiku Šárku Vinklerovou a Vladimíra Kohouta, jaderného fyzika Františka Vágnera a nynějšího náměstka resortu financí Ondřeje Landu.

Valná hromada ČEZ se letos uskuteční 3. června. Představenstvo již dříve oznámilo, že navrhuje podobně jako v předcházejících třech letech dividendu z loňského zisku 40 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada návrh schválí, bude mezi akcionáře podobně jako loni rozděleno celkem 21,5 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář získá 15 miliard korun.

Související téma:

Kromě rozhodnutí o rozdělení zisku bude mít valná hromada mimo jiné na programu vyčlenění projektů přípravy a výstavby nových jaderných zdrojů v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín do samostatných dceřiných společností.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků