Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Stát chce dostat strategické suroviny pod kontrolu

Vliv státu na nakládání se strategickými nerostnými surovinami v Česku se zvýší. Pomoci s tím mají podniky Diamo a Česká geologická služba (ČGS). Vyplývá to ze zprávy o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v této oblasti, kterou ve středu schválila vláda.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Stát chce dostat strategické suroviny pod kontrolu

Ta v polovině června schválila surovinovou politiku ČR v oblasti nerostných surovin, která má platit zhruba 15 let. Zaměřuje se mimo jiné na oblast vědy a výzkumu, nové dobývací metody nebo hledání nových druhů surovin a jejich využití.

Schválený materiál upozorňuje na to, že se v současné době stupňuje zájem těžebních společností o využívání ložisek strategických surovin ČR, například právě lithia. Podle dokumentu je proto nezbytné neprodleně přistoupit k opatření na ochranu jejich budoucího využití v maximální prospěch státu, a to bez nutnosti okamžitých legislativních změn.

Diamo a ČGS podle materiálu mají být plně zodpovědné za zajištění etapy návrhů, při které budou zpracovány orientační studie proveditelnosti na racionální využití ložisek a první fáze geologického průzkumu.

Při případné realizaci dalších průzkumů a těžby mají pak Diamo a ČGS spolupracovat s dalšími státními a soukromými subjekty s tím, že při další fázi průzkumů může být spoluúčast soukromých společností převažující. Výjimku mají tvořit ložiska uranu. Nakládání s nimi má řešit pouze Diamo.

Za strategickou energetickou surovinu považuje dokument uran, mezi takzvané kritické suroviny EU řadí mimo jiné antimon, hořčík, chrom, kobalt, kovy platinové skupiny nebo prvky vzácných zemin. Mezi ostatními surovinami aktuálně významnými pro českou ekonomiku zmiňuje lithium, tantal, zirkonium a titan. Zvýšenou ochranu podle něj vyžaduje i zlato.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků