Hlavní obsah

Solárníci se bouří, vláda po nich chce dál placení daně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

I v dalších letech budou majitelé fotovoltaických elektráren spuštěných v roce 2010 odvádět takzvanou solární daň. Přestože měla platnost daně ve výši 26 procent skončit na konci letošního roku, vláda ve čtvrtek rozhodla o jejím prodloužení. Sazba se nicméně snižuje na deset procent, což však protestům jednotlivých solárních sdružení nezabránilo.

Článek

Stát zavedl solární daň v reakci na to, že v roce 2010 výrazně poklesla pořizovací cena solárních panelů, zákony ale neumožnily tento pokles promítnout i do snížení výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren. To vedlo k prudkému zvýšení počtu těchto elektráren, což se promítlo i do zvýšení příspěvku, který spotřebitelé a stát platí na podporu obnovitelných zdrojů. Platnost daně měla vypršet ke konci letošního roku.

„Rozumíme slabinám současného systému podpory obnovitelných zdrojů, který zatěžuje velké průmyslové podniky, ale vláda nemůže volit řešení v rozporu se zákony této země a posilovat riziko soudních sporů nebo mezinárodních arbitráží,“ uvedl ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

Ke kritice se připojila i Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO). Podle ní solární daň oddálí návratnost investic do fotovoltaických elektráren nad 15 let, které garantují současné zákony.

Největší část letošních podpor jde solárníkům

Solární elektrárny získávají největší část z 44,4 miliardy korun, které jdou letos v Česku na podporu obnovitelných zdrojů. Většinu částky platí spotřebitelé v cenách elektřiny, když z každé megawatthodiny odvádějí na podporu obnovitelných zdrojů 583 korun. Vláda letos přispívá na obnovitelné zdroje částkou 11,7 miliardy korun ze státního rozpočtu.

Průmyslové podniky tvrdí, že obnovitelné zdroje neúnosně zdražují elektřinu, což ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských firem. Vláda ve čtvrtek kvůli tomu schválila novelu zákona, která by měla podporu pro nové obnovitelné zdroje omezit a zároveň stanovuje strop pro poplatek, který spotřebitelé odvádějí v cenách elektřiny.

Reklama

Výběr článků

Načítám