Hlavní obsah

Slovenské obchody se kvůli snadnému vrácení zboží mohou změnit v půjčovny

Slovenští vládní poslanci navrhují, aby zákazník mohl jakékoliv zboží do týdne vrátit obchodníkům bez udání důvodu. Opozice i odborníci upozorňují, že z obchodů se mohou stát půjčovny.

Slovenské obchody se kvůli snadnému vrácení zboží mohou změnit v půjčovny

Po schválení zákona se může stát, že pokud si někdo koupí například mobil nebo počítač, může ho do sedmi dnů vrátit bez udání důvodu, upozornil deník Sme. I když bude přístroj použitý, obchodníci budou muset zákazníkovi peníze vrátit v plné výši. Doposud je něco podobného možné pouze v případě nákupu na internetu.

Předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavol Konštiak si myslí, že z obchodů se tímto způsobem stanou půjčovny zboží. Uvedl příklad, že si někdo koupí na leasing automobil, několik dnů v něm bude jezdit a pak ho vrátí.

„V normálních zemích je standardní, že o zákonech se diskutuje s těmi, kterých se dotýkají. Tady to tak není,“ nechápe Konštiak.

Poslanec vládní strany Směr-sociální demokracie Otto Brixi v reakci na kritiku připustil, že zákon ještě mohou změnit. Poslanci ho začnou projednávat tento týden.

V České republice řeší bezdůvodné vrácení zboží nový občanský zákoník. „Spotřebitel odpovídá za snížení hodnoty zboží, které vzniklo jeho neobvyklým používáním. Jinak řečeno, obchod není půjčovna,“ cituje deník Janu Jelínkovou z České obchodní inspekce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků