Hlavní obsah

Senát schválil emisní povolenky pro elektrárenské firmy zdarma

Elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ budou moci v budoucnu dostávat na trhu s emisními povolenkami v rámci Evropské unie část povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, k níž je zákon "přilepen". Ve středu ji schválil Senát. Zákon vyvolal bouřlivé kritiky.

Senát schválil emisní povolenky pro elektrárenské firmy zdarma

Odpůrci tohoto návrhu argumentují tím, že stát přijde asi o 68 miliard korun, které by jinak prodejem povolenek získal. Vedle toho kritikové upozorňují, že lhůty jsou diskriminační a podmínky může splnit pouze ČEZ. To by nakonec mohlo vést Evropskou komisi k tomu, že povolenky zdarma do Česka stáhne.

Novelu ještě musí podepsat prezident republiky.  

Novela zákona původně měla jiný účel, a to zvýhodnit některá biopaliva. Formou daňové úlevy u spotřební daně má podpořit vysokoprocentní a čistá biopaliva první generace i biopaliva vyráběná z nepotravinářských komodit.

Návrh na část emisních povolenek zdarma se do ní dostal během projednávání ve Sněmovně, na kterém se ve vzácné shodě podíleli oba bývalí ministři průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) a Milan Urban (ČSSD). Proti jejich návrhům protestovali zástupci ekologických organizací, ve středu ráno například před sídlem Senátu představitelé Greenpeace.

Firmy předloží investiční plány

Poslanecký návrh předpokládá, že ministerstvo životního prostředí vyzve do konce letošního října výrobce elektřiny, aby mu předložili potřebné podklady. Firmy na to budou mít čas do konce března příštího roku. Předkládat budou mimo jiné plán investic do vybavení a čistých technologií v objemu odpovídajícím nejméně předpokládané tržní hodnotě bezplatně přidělených povolenek. Alespoň polovinu z toho musí investovat do 31. prosince 2011.

Ministerstvo pak předloží vládě tyto návrhy nejpozději do 30. června příštího roku a kabinet je poté nechá posoudit Evropské komisi.

Proti návrhu se ostře stavěl Bursík i Čunek

Návrh již ve Sněmovně vyvolal prudký odpor exministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ), který ho označil za přílepek desetiletí až století. Přílepek je podle Bursíka změna nesouvisejícího zákona a návrh připraví stát v letech 2013 až 2020 o celkem 68 miliard korun, které místo toho dostane ČEZ.

Bursík zdůraznil, že termíny jsou diskriminační a investice do modernizace jejich energetických zařízení může stihnout jen ČEZ. Podle něj EK nakonec Česku národní plán investic do modernizace infrastruktury a čistých technologií neuzná. Zabrání jí v tom směrnice, podle níž přidělování povolenek nesmí nabourat hospodářskou soutěž.

Mezi odpůrce povolenek zdarma patřil ve středu v Senátu například někdejší vicepremiér a bývalý předseda lidovců Jiří Čunek. Kromě toho, že stát přijde o 68 miliard korun, je přesvědčen o tom, že návrh překračuje hranice zákona ochraňujícího hospodářskou soutěž. Také tvrdí, že zákon je určen hlavně státem ovládané elektrárenské skupině ČEZ. Od návrhu se distancoval i senátor a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, kritizoval ho i Jan Horník (ED).

Energetici doufají, že se zákon ještě změní

Podle ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely teplárny novelu zákona vítají. Termíny investic jsou sice podle něj pro teplárny šibeniční, věří ale, že se s tím ještě něco dál bude dělat, a předpokládá, že teplárny se přizpůsobí. Pro teplárny je to rozhodně skutečně významná příležitost a šance pro zlepšení ekologie v tomto státě něco udělat, uvedl Drápela.  

Ministr financí Eduard Janota senátory žádal, aby návrh schválili i s návrhem týkajícím se emisních povolenek. Pokud by ho totiž vrátili Sněmovně, podle něj by ho už na zářijové schůzi poslanci nestihli schválit. Konstatoval také, že to nebyli ministerští úředníci, ale byli to politici, kdo tento takzvaný přílepek vložili do zákona. Bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) se návrhu zastal s tím, že se jedná o peníze, které vláda vybojovala pro českou energetiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků