Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Jan Handrejch, Právo

Schodek rozpočtu v říjnu klesl, výběr DPH ale pokulhává

Schodek státního rozpočtu v říjnu klesl na 51,3 miliardy korun ze zářijových 71,4 miliardy korun. Loni v říjnu byl deficit rozpočtu o více než 40 miliard korun vyšší. Informovalo o tom ministerstvo financí. Výrazně za plánem zaostává růst výběru daně z přidané hodnoty (DPH).

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Jan Handrejch, Právo
Schodek rozpočtu v říjnu klesl, výběr DPH ale pokulhává

Celkové příjmy 887,6 miliardy korun byly meziročně vyšší o 49 miliard. Na meziročním růstu se nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery. Na nižší než očekávaný růst příjmů působí nejvíce nižší výběr DPH a příjmů z EU.

Inkaso DPH představovalo 174,9 miliardy korun a meziročně vzrostlo o 3,1 procenta. Rozpočet ale počítá s meziročním růstem o 15,5 procenta v důsledku novely zákona o DPH, která zvýšila od letošního roku sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.

Lidé málo utrácí

Podle ministerstva je důvodem nízkého výběru DPH zejména pokles spotřeby soukromého sektoru a mimořádný vliv týkající se změny legislativy v minulém roce. Za příčiny nižší spotřeby domácností považuje ministerstvo hlavně opatrnost spotřebitelů, kteří mají obavy z budoucího vývoje v ČR i Evropě.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun. "I přes pozitivní vliv obnovení proplácení prostředků z tzv. evropských fondů nadále trvá riziko překročení plánovaného deficitu 105,3 miliardy korun z důvodu časového nesouladu těchto plateb a žádostí jednotlivých kapitol," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků