Hlavní obsah

Růst čínské ekonomiky zrychlil na 7,9 procenta

Růst hrubého domácího produktu Číny se ve druhém čtvrtletí zrychlil na 7,9 procenta po 6,1 procenta z prvního čtvrtletí, ukázaly ve čtvrtek oficiální statistiky. Vývoj je překvapivý; projevil se v něm nárůst investic podpořený fiskálními a měnovými stimuly.

Růst čínské ekonomiky zrychlil na 7,9 procenta

Z velkých světových ekonomik si tak Čína vede nejlépe. A mohla by splnit svůj cíl osmiprocentního růstu za celý letošní rok.

Vývoj v Číně posílil naděje, že se světová ekonomika dostává z nejhorší hospodářské recese za 80 let. Ekonomové odhadovali růst čínského HDP na 7,5 procenta a mnozí po čtvrtečních číslech začali přehodnocovat předpovědi čínského růstu na letošní i příští rok.

Centrální statistický úřad zveřejnil i další čísla za samotný červen a ta potvrdila, že se ekonomika úspěšně vypořádala s poklesem exportu díky domácí poptávce. Produkce továren za rok do června vyskočila o 10,7 procenta.

Investice do fixních aktiv v městských oblastech vzrostly za pololetí meziročně o 33,6 procenta. Za prvních pět měsíců roku to byl nárůst o 0,7 procentního bodu slabší, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků