Hlavní obsah

Ruský soud vyhlásil bankrot společnosti Jukos

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

MOSKVA

Moskevský soud v úterý přijal návrh věřitelů a vyhlásil nad někdejším ropným kolosem Jukos bankrot. Rozhodnutí soudu tak zpečetilo osud kdysi největšího těžaře ropy v Rusku.

Článek

Jukos po odsouzení bývalého šéfa firmy Michaila Chodorkovského definitivně zničily požadavky státu na zaplacení obřích daňových nedoplatků.

Kontroverzní vyšetřování Chodorkovského, který si odpykává devítiletý trest ve věznici na Sibiři, začalo již v roce 2003 poté, co byl Chodorkovskij donucen odejít z vedení firmy. Počátkem března ustavil soud nad Jukosem dočasný nucený dohled.

Rozhodnutí soudce arbitrážního soudu Pavla Markova, kterým končí tříleté drama, se všeobecně očekávalo. Minulý týden věřitelé Jukosu odmítli plán záchrany firmy a místo toho odhlasovali návrh na její bankrot a likvidaci. Hodnota zbylého majetku Jukosu se odhaduje na 17 miliard dolarů.

Jukos byl největší ropnou firmou Ruska ještě na konci roku 2004, to však již byl Chodorkovskij ve vazbě a proti firmě byla v plném proudu kampaň ruských daňových úřadů. Ty předložily Jukosu pohledávky na nezaplacené daně v objemu asi 33 miliard dolarů.

O svou největší součást Jukos přišel v prosinci 2004, kdy úřady v nucené aukci prodaly jeho hlavní těžební divizi Juganskněftěgaz. Ta se nakonec dostala do rukou státního podniku Rosněfť, který se tak přes noc stal třetím největším těžařem ruské ropy. Rosněfť je také jedním z hlavních věřitelů Jukosu a je předním kandidátem na získání zbylého majetku firmy. Největším věřitelem Jukosu je federální daňový úřad. I po prodejích velkých částí majetku Jukos úřadu dluží ještě asi 13 miliard dolarů.

Reklama

Výběr článků

Načítám