Hlavní obsah

Ruské ministerstvo obrany zakoupilo čtyři české letouny L-410

Ruské ministerstvo obrany uzavřelo s českou společností Aircraft Industries kontrakt na dodávku čtyř letounů L-410. Podle serveru Lenta.ru o tom informoval generální ředitel ruského těžařského holdingu UGMK Andrej Kozicyn, jehož firma drží jednapadesát akcií kunovického podniku vyrábějícího stroje L-410.

Ruské ministerstvo obrany zakoupilo čtyři české letouny L-410

Zakoupené letouny budu podle Kozicyna dodány v roce 2013. Uzavřená dohoda zahrnuje opci na koupi dalších čtyř strojů. Z materiálů UGMK podle ruských webů vyplývá, že letoun 410UVP-E20 v základním provedení stojí 2,4 miliónu eur (přes 60 miliónů korun). Jakou modifikaci stroje dostane ruské ministerstvo obrany, Kozicyn neupřesnil.

Podle informací londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) ruské vojenské letectvo provozuje už sedm letounů L-410. Kozicyn už dříve v ruských médiích hovořil o tom, že společnost Aircraft Industries letos vyrobí 16 těchto letounů a 12 z nich bude určeno pro Rusko. Tam je kromě ministerstva obrany mají využívat zejména vzdálené sibiřské regiony.

V dobách před pádem komunismu létaly v bývalém Sovětském svazu stovky těchto letounů a v poslední době se na ruský trh vracejí.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na sedmdesátiletou tradici závodu na leteckou výrobu v Kunovicích. Zaměstnává kolem 800 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků