Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Rumunsko je třetí zemí EU, která žádá MMF o pomoc

Rumunsko začalo jednat s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a žádá jej o poskytnutí finanční pomoci. Řekl to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Rumunsko se tak stalo třetí zemí Evropské unie, která se kvůli problémům s likviditou obrací na měnový fond. Pomoc MMF už čerpá Lotyšsko a Maďarsko.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Rumunsko je třetí zemí EU, která žádá MMF o pomoc

Rumunsko vede jednání s MMF ohledně dalších půjček. "Doufám, že (jednání) budou úspěšná," řekl Steinmeier. Krátce předtím s ním hovořil jeho rumunský protějšek Cristian Diaconescu.

Podle zdroje agentury Reuters jednají zástupci rumunské centrální banky ve Washingtonu. Rumunsko se zřejmě nedokáže vyrovnat s následky globální finanční krize a potřebuje asistenci fondu, aby zemi pomohl vyrovnat účet platební bilance. Cílem je také uklidnit investory, kteří oblast střední a východní Evropy považují za rizikovou.

Mluvčí MMF Angela Gaviriaová zatím jen potvrdila, že ve Washingtonu jsou rumunští činitelé a jednání se zástupci měnového fondu povedou do středy. O čem konkrétně jednají, říci nechtěla.

Od loňského října, kdy finanční krize eskalovala, už problémy pociťují i země ve střední a východní Evropě. Nejvíce zasaženy jsou státy, které jsou závislé na vnějším financování. Pokud totiž v takové situaci daná země upadne v nemilost investorů, její měna v důsledku odlivu kapitálu většinou prudce oslabí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků