Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Řecko má poslední šanci zůstat v eurozóně, banky mu odpustí 100 miliard

Evropští představitelé přišli s posledním plánem, jak udržet zadlužené Řecko v eurozóně. Podle informací agentury Reuters, která se odkazuje na zdroje z EU, by měla proběhnout druhá restrukturalizace řeckého dluhu. Centrální banky jednotlivých zemí eurozóny by při ní odepsaly až 30 procent hodnoty řeckých dluhopisů. Soukromí věřitelé dluhy odepsali už dříve.

Foto: Profimedia.cz
Řecko má poslední šanci zůstat v eurozóně, banky mu odpustí 100 miliard

Nová snaha o snížení dluhu Řecka by mohla vést k tomu, že se Řecko zbaví dluhové zátěže v objemu 70 až 100 miliard eur. O těchto částkách hovoří více zdrojů, na které se Reuters odvolává.

Pokud se podaří záměr prosadit, zadlužení Řecka by kleslo na zhruba 100 procent hrubého domácího produktu. S takovým dluhem by Řecko nemělo mít vážnější problémy.

Soukromí věřitelé ostrouhali již nyní

Obrovské ztráty už v rámci druhé restrukturalizace řeckého dluhu utrpěli soukromí věřitelé. Ti odepsali více než polovinu hodnoty řeckých dluhopisů, stále to ale nestačí.

Zadlužení Řecka je vzhledem k výkonu jeho ekonomiky tak vysoké, že země by se dříve či později dostala do dalších problémů. Eurozóna chce proto takové možnosti zamezit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků