Hlavní obsah

Průmysl zpomalil, auta a elektronika ho táhnou ze dvou třetin

Průmyslová produkce sezónně očištěná v červnu 2007 meziměsíčně vzrostla o jedno procento. Meziroční růst byl o 6,9 procenta, což znamená zpomalení ve srovnání s květnovou hodnotou 7,5 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.

Průmysl zpomalil, auta a elektronika ho táhnou ze dvou třetin

Tradičními tahouny, kteří se na průmyslové výrobě podílejí dvěmi třetinami, jsou výroba dopravních prostředků a zařízení (růst odvětví o 14,9 procent) spolu s výrobou elektronických a optických přístrojů a zařízení (růst o 12,6 procent). Dalším oborem, který v červnu rostl, byla výroba strojů a zařízení (růst o 12,2 procent). Naopak pokles zaznamenaly takové obory jakými jsou hutnictví, potravinářství a energetika.

Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách (rok 2000) se meziročně zvýšily o 7,9 procent  a v běžných cenách o 10,2 procent. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byly tržby vyšší o 9,7 procent a po očištění od sezónních vlivů vzrostly tržby o 10,5 procent.

Na tržbách z průmyslové činnosti se z více než poloviny podílel vývoz (51,1 procenta). Zahraniční obchod skončil podle údajů Českého statistického úřadu v červnu přebytkem 9,3 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 1,9 miliardy. Přebytek vykazuje zahraniční obchod již šestý po sobě jdoucí měsíc, přičemž červnová bilance je aktivní nepřetržitě od roku 2004. Se státy EU byla bilance kladná ve výši 36,1 miliardy korun, se státy mimo EU záporná 26,8 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků