Hlavní obsah
Inflace v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Potraviny v Česku zdražují, inflace zrychlila

Růst spotřebitelských cen v Česku v září zrychlil meziročně na 0,7 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Důvodem je hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Proti srpnu ceny v září naopak klesly o 0,2 procenta, hlavně kvůli zlevnění dovolených, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

Inflace v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Potraviny v Česku zdražují, inflace zrychlila

Z potravin například ceny ovoce přešly ze srpnového poklesu o 4,2 procenta v růst o 2,4 procenta v září. Důvodem bylo především zvýšení cen citrusů o 17,9 procenta. Citróny byly v září nejdražší v historii. [celá zpráva]

U cen zeleniny došlo v září ke zmírnění jejich poklesu na jedno procento, zatímco v srpnu proti loňsku zlevňovaly o 11 procent.

Mléko zdražilo meziročně o 4,6 procenta, sýry o 5,1 procenta. Vejce zdražila o 13,6 procenta a čokoládové výrobky o 10,9 procenta.

Zlevnila elektřina a mobily

Na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddíle bydlení vlivem poklesu cen elektřiny o 10,2 procenta, uvedl ČSÚ. Ceny zemního plynu se zvýšily o 2,4 procenta, čistého nájemného o 0,9 procenta.

Dál zlevňují také ceny telekomunikačních služeb – o 2,2 procenta. Mobilní telefony zlevnily podle statistiků o 17,7 procenta.

„Růst spotřebitelských cen v první polovině letošního roku jen těsně překonával nulové hodnoty a Česká republika balancovala na hraně deflace. To se v posledních měsících změnilo, když se míra inflace v meziročním srovnání vzdálila od nulových hodnot. Do konce letošního roku očekávám, že spotřebitelská inflace v meziročním vyjádření zůstane pod jedním procentem. Momentálně nevidím žádné silné proinflační tlaky, které by mohly růst spotřebitelských cen výrazněji uspíšit,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků