Hlavní obsah

Poslanci vystoupili proti praktikám řetězců

Zamezit některým nekalým praktikám obchodních řetězců má nová předloha, kterou ve středu schválila Sněmovna. Poslanci tak vyslyšeli stížnosti dodavatelů, kterým se nelíbilo například vybírání poplatků za příjem zboží do prodeje nebo neúnosně dlouhé doby splatnosti faktur. Zákon toto jednání zakazuje jako zneužívání ekonomické závislosti.

Poslanci vystoupili proti praktikám řetězců

Předloha teď poputuje do Senátu, kde má převahu pravice, která se pravděpodobně postaví proti ní. Už ve Sněmovně přitom poslanci ODS dali najevo, že se jim návrh vůbec nelíbí. "Jednoznačně zhoršuje vymahatelnost práva, snižuje právní jistotu všech subjektů na našem trhu, zvyšuje nároky na státní rozpočet, paralyzuje činnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zhoršuje konkurenceschopnost všech našich dodavatelů, tedy i zemědělců," tvrdí poslanec ODS Jaroslav Plachý.

Za nadbytečnou a kontraproduktivní považuje novelu také Zdeněk Juračka ze Svazu obchodu a cestovního ruchu. Řetězce si podle něj poradí i s novým nařízením a výsledkem bude další zostření dodavatelsko-odběratelských vztahů. Juračka se také obává, že pojem ekonomické závislosti není standardní a dotkne se řady jiných odvětví.

Novelu kritizují rovněž obchodní řetězce. "Novela bude opravdu bič, jenomže ne pro obchodní řetězce, jak se někdy píše, ale pro české dodavatele, kterým bude do budoucna v praxi odepřena možnost uzavírat kontrakty s obchodními řetězci. Dopad tohoto zákona na české potravinářské dodavatele bude srovnatelný s použitím atomové bomby - totální zkáza a destrukce," řekl ve středu Vesselin Barliev ze společnosti Tesco.

Naopak podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Milana Urbana řetězce často zneužívají dominantního postavení ve vztahu k dodavatelům. Urban dále řekl, že není možné, aby u rychloobrátkového zboží byly lhůty splatnosti devadesát dnů a více.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků